W roku harcerskim 2020/2021 Wydział Wychowania Wodnego GK ZHP inauguruje całoroczne Współzawodnictwo Drużyn Wodnych o Proporzec Leonida Teligi. Inauguracja będzie miała miejsce 4 października online.

4 października 1969 roku, 51 lat temu, Leonid Teliga przekazał naczelnikowi ZHP proporzec zastępu Niedźwiedzi, który razem z Leonidem Teligą opłynął kulę ziemską w jego rejsie dookoła świata.

W rocznicę tego wydarzenia WWW GK ZHP zainauguruje, po wieloletniej przerwie, współzawodnictwo drużyn wodnych o proporzec Leonida Teligi w ZHP. Już teraz zachęcamy do zgłoszenia się na to wydarzenie, klikając w poniższy link.

Chcemy, aby w tym dniu swą gotowość do przystąpienia do współzawodnictwa zameldowały naczelniczce ZHP wszystkie środowiska wodne, które rozważają udział we współzawodnictwie. Meldunek mogą złożyć drużyny wodne, szczepy, kluby, zespoły pilota – wszyscy, którzy będą brać udział, organizować współzawodnictwo, kibicować i wspierać drużyny we współzawodnictwie.

Meldunek będzie składany on-line, podczas wspólnego połączenia za pomocą aplikacji Teams.

Najlepiej, jakby meldunek był składany z jakiegoś miejsca związanego z pracą środowiska (stanica, akwen wodny, harcówka) lub z samym Leonidem Teligą (pomnik Teligi, ulica Teligi, szkoła im. L. Teligi itp.).

Forma meldunku jest dowolna, niemniej długość meldunku nie powinna przekroczyć 3-4 minut. W czasie tego czasu powinny zostać zawarte informacje o środowisku (skąd jesteście, kim jesteście, gdzie działacie) oraz powinno zostać wyartykułowane wyrażenie gotowość startu, wspierania lub kibicowania we współzawodnictwie drużyn wodnych o proporzec Leonida Teligi.

W czasie naszego spotkania będziemy się łączyć też z miejscami związanymi z Leonidem Teligą.

Całe spotkanie potrwa około 1,5 godziny i będzie świetną zbiórką spędzoną w gronie wodniaków z całej Polski.

Połączymy się 4 października 2020 o godzinie 16.00.

Współzawodnictwo drużyn wodnych ZHP o proporzec Leonida Teligi ma charakter całoroczny. Najlepsze drużyny, wyłonione w chorągwiach, przystąpią do finału współzawodnictwa, który odbędzie się w dniach  8-10 października 2021 w OSW ZHP PERKOZ. Podczas finału zostanie wyłoniona najlepsza drużyna wodna ZHP i ona będzie dzieliła przechodnie Trofeum jakim jest proporzec Leonida Teligi.

Drużyna, która zdobędzie to miano będzie miała prawo do przechowywania i eksponowania nagrody, noszenia błękitnej wstęgi na drzewcu proporca/sztandaru drużyny, podnoszenia proporczyka z głową niedźwiedzia podczas rejsów i spotkań drużyny. Nazwa drużyny zostanie wygrawerowana na tabliczce umieszczanej na Trofeum i zapamiętana po wsze czasy.

Trofeum ma formę modelu jachtu Opty, na którym Leonid Teliga odbył samotny rejs dookoła świata, w którym główny żagiel stanowi proporzec zastępu Niedźwiedzi z Grodziska Mazowieckiego, w którym Leonid Teliga był zastępowym i który odbył wokółziemską podróż wspólnie z Teligą.

Środowiska które chcą wziąć udział w naszym spotkaniu 4 października i zameldować Naczelniczce ZHP gotowość do wzięcia udziału bądź wspierania współzawodnictwa, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia. Na adres wskazany w formularzu zostanie wysłany szczegółowy harmonogram zbiórki oraz zaproszenie na spotkanie w aplikacji Teams.