Jeszcze zanim pojawił się obowiązek noszenia masek, wśród osób walczących „na pierwszej linii frontu” było duże zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej. Chcieliśmy wesprzeć ich działania i podjęliśmy inicjatywę szycia maseczek dla instytucji z naszego otoczenia.

W pierwszej kolejności skontaktowaliśmy się ze szpitalem w Jarocinie na temat jego potrzeb. Określili swoje zapotrzebowanie na maseczki ochronne i przekazali wytyczne. Później sami odezwali się do nas także ratownicy z pogotowania oraz strażacy z prośbą o wsparcie maseczkami. Na początku służby nie mieliśmy zbyt wiele materiałów, więc z dostarczonych wykrojów wspieraliśmy szycie maseczek dla Krotoszyna.

Sprawnie zebrała się grupa, która wciąż codziennie poświęca swój czas na rzecz szycia maseczek ochronnych. Staramy się wesprzeć każdego, kto z taką potrzebą się do nas odezwie. Akcja pokazała, że na harcerzy można liczyć nawet w tak trudnej sytuacji, a nasza gotowość do służby to nie tylko puste słowa.

Udało nam się pozyskać sprzymierzeńców i nawiązać nowe kontakty, co znacznie usprawniło pracę, m. in. lokalny producent odzieży (Elevenstory) wykonywał dla nas wykroje. Nasze maseczki trafiają do Szpitala Powiatowego w Jarocinie, OSP Witaszyce, ZRM COVID-19, grupa „Maseczki szyje Krotoszyn i okolice”. Mamy nadzieję, że uda nam się wspomóc jeszcze kolejne grupy.

Inicjatorką i koordynatorką służby była druhna Olena, z ramienia komendy hufca. Zebrana grupa liczy na ten moment 16 harcerek starszych, wędrowniczek i instruktorek hufca, które szyją maseczki. W każdej chwili można do nas dołączyć kontaktując się z koordynatorką. Komunikujemy się głównie za pośrednictwem grupy prywatnej na facebooku.