Związek Harcerstwa Polskiego wychowuje młodych ludzi na aktywnych obywateli. Dlatego tak ważny dla harcerek i harcerzy jest patriotyzm. Szczególnym momentem jego wyrażania jest Narodowe Święto Niepodległości. Mimo panującej pandemii harcerki i harcerze ZHP włączyli się w zdalne świętowanie tej uroczystości.

Co roku zuchy, harcerze, instruktorzy i seniorzy w całej Polsce biorą udział w obchodach świąt państwowych. W tym roku, ze względu na panującą pandemię, harcerki i harcerze inicjowali różnego typu wydarzenia online. Dowiadywali się o ważnych dla Polskiej historii osobach, dzielili się w Internecie zdobytą wiedzę, wykonywali symboliczne kotyliony, czy spotykali się na zbiórkach online, aby porozmawiać o tym, czym jest współczesny patriotyzm.

Harcerki i harcerze to aktywni obywatele i patrioci. Pełnią  służbę – pamiętają o ważnych dla naszego kraju rocznicach, oddają hołd bohaterom. Związek Harcerstwa Polskiego nie zapomina przy tym, że dzisiejszy patriotyzm to nie tylko udział w uroczystościach państwowych, ale przede wszystkim świadomość wspólnoty z rodakami oraz umiejętność dzielenia się radością z innymi.