Codzienna służba jest ważna dla każdego harcerza. Harcerską postawą wykazał się druh Mateusz Ścięgaj z 4 HDK „Wega” z Hufca  ZHP w Przasnyszu im. Janusza Korczaka z Chorągiew Mazowieckiej ZHP, który uratował życie mieszkańcowi Przasnysza.

Druh Mateusz zauważył, że w bloku obok roztrzęsiona kobieta woła o pomoc. „Pobiegłem i powiedziałem, aby mnie wpuściła do domu, gdyż jestem ratownikiem ZHP. Na górze zastałem mężczyznę, w wieku około 53 lat. Był fioletowy. Sprawdziłem przytomność i jego funkcje życiowe. Nie wyczułem oddechu, więc zacząłem uciskać. Po kilku uciśnięciach pan zaczął oddychać, ale z ogromnym trudem”. Następnie razem z Patrykiem, drugim bohaterem zdarzenia, ułożyli chorego w pozycji bocznej ustalonej i oczekiwali na przyjazd karetki pogotowia.

„To harcerstwo nauczyło mnie odpowiedzialności i dało mi bardzo dużo możliwości. W ZHP zdobyłem bardzo dużo pożyteczniej wiedzy, którą mam szanse wykorzystywać w codziennym życiu” – mówi druh Mateusz.

„Harcerstwo daje dużo możliwości, doskonali nas i wychowuje. Zachęcam wszystkich ludzi do pomocy innemu człowiekowi. Nas to nic nie kosztuje, a komuś możemy uratować życie” – dodaje.