W ostatnim czasie zdecydowana większość naszych działań przeniosła się do sieci – Internet służy nam do nauki, pracy, zbiórek i spotkań. Warto, nie tylko teraz, pamiętać o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Prawa i obowiązki użytkowników

Internet pozwala nam zdobywać wiele informacji i komunikować się z innymi. Dlatego ważne by korzystać z niego rozważnie oraz pamiętać o zasadach kulturalnego zachowywania się.

W Internecie nic nie ginie – każdy twój komentarz, czy zdjęcie, już pozostanie w sieci. Przed publikacją zastanów się dwa razy, czy chcesz zamieszczać daną treść.

Pamiętaj także, aby traktować innych z szacunkiem i zachować kulturę wypowiedzi. Masz prawo do wyrażania swojego zdania, ale wyrażaj je kulturalnie oraz nie obrażaj pozostałych użytkowników.

Zagrożenia w sieci

Każdy ma dostęp do pełnego i nieocenzurowanego Internetu, uważaj na jakie strony wchodzisz.

Nigdy nie wiesz kto może być po drugiej stronie ekranu. Zasada ograniczonego zaufania pozwoli ci na ustrzeżenie się przed kontaktem z niebezpiecznymi osobami.

Ochrona danych osobowych

Najprostszym sposobem na ustrzeżenie się przed utratą ważnych danych jest każdorazowe wylogowanie się ze swojego konta zaraz po skończeniu pracy (na przykład z programu Outlook, Gmail czy Facebook). Ta prosta czynność może uratować twoje dane, jeżeli ktoś uruchomi twój komputer lub skorzysta z urządzenia zaraz po tobie, na przykład w bibliotece.

Ustaw silne hasło do swojego konta – czyli takie, którego nie można łatwo odgadnąć. Zastosuj kombinację małych oraz dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Regularnie zmieniaj hasła na wszystkich swoich kontach.

Używaj dwustopniowej weryfikacji swoich kont. Może być to uciążliwa czynność, ale dzięki niej zdobywamy dodatkowe zapewnienie, że nikt niepowołany nie odczyta naszych wiadomości.

Uważaj, komu podajesz swoje dane – miej pewność, że nie zostaną wykorzystane w innym celu niż np. wysłanie przesyłki.

Internet daje nam mnóstwo możliwości, korzystajmy z niego rozsądnie, a będzie ułatwiał naszą pracę, czy naukę.