We wtorek 5 marca w Pałacu Prezydenckim naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad spotkała się z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą, aby rozmawiać o działalności Związku Harcerstwa Polskiego wśród dzieci niepełnosprawnych.

Nieprzetarty Szlak to działalność Związku Harcerstwa Polskiego na rzecz osób z niepełnosprawnością. Mianem tym nazywane są drużyny działające w placówkach kształcenia specjalnego, zakładach opiekuńczych, wychowawczych, zespołach opieki zdrowotnej, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej. Nieprzetarty Szlak skupia dzieci i młodzież od 6 roku życia bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności. Zuchy i harcerze z niepełnosprawnością to dziś prawie 10000 osób, wspieranych w rozwoju przez wykorzystanie metody harcerskiej.

Podczas spotkania Panie rozmawiały o pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Wspólne podejmowane aktywności to nie tylko integracja, ale przede wszystkim nauka samodzielności. Instruktorzy ZHP pracujący z Nieprzetartym Szlakiem uczą swoich podopiecznych podejmowania decyzji oraz autonomicznego działania. Wykwalifikowana kadra organizuje zbiórki, warsztaty i obozy artystyczno-kulturalne. Małżonka Prezydenta mówiła o ogromnym szacunku i wdzięczności dla opiekunów osób niepełnosprawnych, których cechuje „specyficzna empatia, otwartość i skupienie na cudzych potrzebach”.

Naczelniczka ZHP wspomniała również o współpracy z zagranicznymi organizacjami skautowymi oraz o działaniach i wyzwaniach na kolejne lata. Podzieliła się z Pierwszą Damą relacją z przygotowań do organizacji Europejskiego Jamboree 2020 oraz z realizacji projektu Jamboree 2023. Latem tego roku kadra ZHP z całej Polski spotka się na VI Zlocie Kadry. Będzie on okazją do podnoszenia kwalifikacji i rozwijania umiejętności oraz wymiany doświadczeń instruktorskich.