8 maja 2018 r. w Belwederze odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w Konkursie im. hm. Olgierda Fietkiewicza na prace naukowe poświęcone tematyce harcerskiej.

Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych prac naukowych, dotyczących szeroko rozumianej tematyki harcerskiej a także upowszechnianie dorobku naukowego ruchu harcerskiego w Polsce. Komisja, pod przewodnictwem prof. zw. dr. hab. hm. Adama Massalskiego wyłoniła laureatów w kategoriach: praca licencjacka, magisterska oraz publikacja a także wyróżniła autorów prac w kategoriach: praca licencjacka oraz magisterska.

W konkursie nagrodzono następujące prace:

W kategorii praca licencjacka:

• nagroda I stopnia dla Magdaleny Szczerbaciuk za pracę „Europejskie ruchy skautowe – współczesne obywatelstwo czy anachronizm”
  • nagroda II stopnia dla Jędrzeja Maczana za pracę „Projekt i implementacja systemu wspomagającego zarządzanie drużyną harcerską”
  • nagroda II stopnia dla Marty Pisarek za pracę „Metodyka zuchowa a rozwój samodzielności dzieci w wieku wczesnoszkolnym.”
  • nagroda III stopnia dla Krzysztofa Sroki za pracę „Etos harcerski – przekazywanie wartości harcerskich na przykładzie Harcerskiego Klubu Turystycznego „Kłobuk” z Olsztyna w latach 1966-2016”
  • nagroda III stopnia dla Joanny Skowrońskiej za pracę „Sieci społeczne w perspektywie ekonomicznej. Struktura sieci społecznej na przykładzie Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza””

W kategorii praca magisterska:

• nagroda I stopnia dla Małgorzaty Kozak za pracę „Oddziaływania wychowawcze harcerstwa w środowisku wiejskim”
  • nagroda II stopnia dla Karoliny Delury (z d. Tabor) za pracę „Kompetencje społeczne oraz sposoby radzenia sobie ze stresem w grupie harcerzy i osób nieprzynależnych do organizacji harcerskich”
  • nagroda III stopnia dla Katarzyny Kozak za pracę „Wizerunek współczesnego harcerstwa w opinii uczniów liceum zrzeszonych i niezrzeszonych w ruchu harcerskim”

W kategorii publikacja:

• nagroda I stopnia dla Piotra Mysłakowskiego za pracę „Moja Trzynastka. Wspomnienia na stulecie Czarnej Trzynastki Krakowskiej”
  • nagroda II stopnia dla Mariana Miszczuka za pracę „Znowu gramy. Rozgłośnia Harcerska (1957-1993)”
  • nagroda III stopnia dla Tadeusza Bohma za pracę „Walki 1. Kampanii Skautowej w latach 1918-1921”

Ponadto komisja przyznała 9 wyróżnień:

W kategorii praca licencjacka:

• wyróżnienie dla Magdaleny Trojnar za pracę „Metodyka zuchowa w wychowaniu i edukacji dzieci w młodszym wieku szkolnym”
  • wyróżnienie dla Andrzeja Kasperkiewicza za pracę „Wpływ harcerstwa i innych organizacji na poziom wiedzy młodzieży z zakresu pierwszej pomocy”
  • wyróżnienie dla Katarzyny Łysak za pracę „Powstanie oraz działalność I Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Kazimierza Pułaskiego w Bieczu w latach 1921-1936”
  • wyróżnienie dla Beaty Wrzos za pracę „Preferencje wyjazdowe na obozy harcerzy z Chorągwi Krakowskiej”
  • wyróżnienie dla Katarzyny Kułakowskiej za pracę „Działalność instruktorska w ZHP a aktywność harcerzy na rynku pracy”

W kategorii praca magisterska:

• wyróżnienie dla Marty Wojtaszek za pracę „Zarządzanie talentami w organizacjach non-profit na przykładzie Związku Harcerstwa Polskiego”
  • wyróżnienie dla Kingi Karolewskiej-Gembali za pracę „Styl zycia i czas wolny byłych harcerzy na podstawie wywiadów z członkami 33 Cieszyńskiej Drużyny Harcerskiej „Czarne Stopy””
  • wyróżnienie dla Pauliny Czubernat za pracę „Harcerska metoda wychowania a turystyka gimnazjalnej młodzieży wiejskiej”
  • wyróżnienie dla Jolanty Bogdanowicz za pracę „Formy i metody realizacji edukacji artystycznej w gromadach zuchowych, w kontekście preferencji artystycznych dziecka.”

Wszystkim laureatom i wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów naukowych. Pragniemy również złożyć podziękowania na ręce wszystkich uczestników konkursu – dziękujemy za Waszą pracę włożoną w rozwój ruchu harcerskiego i jego dorobku naukowego. Życzymy wielu nowych wyzwań, satysfakcji oraz sukcesów z podejmowanej służby na rzecz nauki i ruchu harcerskiego.