6-7 grudnia 2018 roku w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie odbyła się Jubileuszowa Konferencja Instruktorów Nieprzetartego Szlaku. Był to czas podsumowania 60 lat NS, wymiany doświadczeń, prezentacji dobrych praktyk, wypracowania strategii na kolejne lata i uhonorowania instruktorskiej pracy.

Konferencja rozpoczęła się w czwartek uroczystą Mszą Świętą w kościele św. Anny. Następnie uczestnicy i zaproszeni goście wysłuchali przemówienia „Wybitne postacie i historie, które tworzyli”. Jubileusz to także moment, w którym można podziękować instruktorkom i instruktorom za ich służbę – zostały wręczone odznaczenia oraz okolicznościowe podziękowania.

Kolejnymi tematami, które zostały poruszone na konferencji były: „Sojusznicy wspierający działania Nieprzetartego Szlaku”, „Tradycyjne wartości – nowoczesny program w pracy drużyn Nieprzetartego Szlaku”. Nie zabrakło również czasu na prezentację projektów GK ZHP oraz ogólnopolskich przedsięwzięć wojewódzkich zespołów NS. Ważnym elementem konferencji była również Wystawa – 60 lat Razem przez Świat.

Piątek uczestnicy konferencji poświęcili na dyskusje panelowe o kierunkach pracy Nieprzetartego Szlaku w kolejnych latach.

Od 60 lat instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego pełnią aktywną służbę na rzecz osób z niepełnosprawnością. Drużyny Nieprzetartego Szlaku są środowiskami, które integrują, wspierają czynną rehabilitację, pomagają realizować marzenia, pokonywać bariery i przełamywać stereotypy.