Nowy rok harcerski rozpoczyna się za 2 miesiące, ale już teraz zapraszamy Was do skorzystania z Programatora. Wejdź na stronę internetową aplikacji i zobacz, jak może Ci pomóc w planowaniu pracy.

Do dostępnych od czerwca 2016 roku diagnoz indywidualnych oraz powiązanych z nimi raportów indywidualnych i grupowych dołączyła nowa funkcja — charakterystyka całej jednostki. Odpowiadając na pytania, można szybko ocenić na ile dana gromada, drużyna harcerska, drużyna starszoharcerska, drużyna wędrownicza, drużyna wielopoziomowa, krąg akademicki, krąg instruktorski, krąg starszyzny, krąg seniorów spełnia wymogi Instrukcji tworzenia i działania gromady, drużyny, kręgu i klubu specjalnościowego. Co więcej, narzędzie uwzględnia także realizowanie przez jednostkę specjalności oraz posiadanie statusu jednostki integracyjnej/Nieprzetartego Szlaku.

Programator jest narzędziem wspierającym diagnozowanie potrzeb wychowawczych podopiecznych oraz proces planowania pracy gromady, drużyny, kręgu lub klubu specjalnościowego. Przeprowadzone badania udowadniają, że to uwzględnienie w programie pracy gromady/drużyny dwóch konkretnych elementów: opisu problemów wychowawczych oraz opisu środowiska działania przekłada się rozwój liczebny w ZHP! Innymi słowy, od rzetelnego sporządzenia charakterystyki i analizy sytuacji zależy nie tylko jakościowy, ale i ilościowy wzrost naszych środowisk.