Każdy człowiek marzy o Domu. Niekoniecznie mieszkaniu, a takim Domu przez wielkie „D” – miejscu, w którym czuje się swobodnie, bezpiecznie, gdzie może pracować, uczyć się, odpoczywać i spotkać się z innymi. W Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie) wyraźnie brakowało takiej wspólnej przestrzeni. Harcerze z tamtejszego hufca postanowili ją stworzyć.

W mieście znajdowała się stara, zaniedbana i opuszczona kamienica, która potrzebowała drugiego życia. Harcerze postanowili jej je dać. Gdy Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP udało się ją wykupić, z zapałem zabrano się do pozyskiwania funduszy na remont. Jednak żeby dom był Domem, musi być tworzony przez społeczność – każdy musi mieć swój wkład w jego budowanie, aby czuł, że choć w części jest jego – a na tym właśnie zależało brodnickim harcerzom. Chcieli by było to miejsce dla wszystkich mieszkańców. Zaczęto więc zbierać meble, naczynia, artykuły papiernicze… Słowem: wszystko, czym inni chcieli się podzielić, by razem stworzyć miejsce dla innych brodniczan.

Dom Harcerza jest już gotowy. Przestrzeń zachęca do działania! Już snute są plany, co będzie można w nim robić. Pomysłów jest wiele – organizacja zajęć dla dzieci i młodzieży czy warsztatów dla mieszkańców w każdym wieku to tylko niektóre z nich. To Dom, który będzie tętnił życiem. Swoje biuro będzie tam miała również Lokalna Grupa Działania.

Hufiec był koordynatorem działań, iskrą – ale to dzięki mieszkańcom, których zapaliliśmy do wspólnej pracy, udało się stworzyć miejsce, którego tak brakowało – miejsca wspólnego i otwartego dla wszystkich. Podczas Zlotu Hufca, który zbiegał się z oficjalnym otwarciem Domu Harcerza, jeden dzień poświęciliśmy służbie na rzecz Brodnicy. Tak właśnie, w bardzo symboliczny sposób, chcieliśmy podziękować społeczności lokalnej za Dom Harcerza – mówi hm. Maciej Betlejewski, Komendant Hufca ZHP Brodnica.

Harcerzom udało się stworzyć Dom. Dla siebie i dla innych.

Autorka: Maja Rosińska