W dniach 22-25 maja, kiedy kilkuset członków ZHP bawiło się na InterCampie, 30-osobowa grupa złożona z harcerzy z Gdańska, Rumi, Wrześni i Garwolina oraz z członków Zespołu ds. organizacji niemieckojęzycznych wybrała się na zlot Pfingsten in Westernohe.

Zlot w Westernohe odbywa się co roku w Zielone Świątki już od kilkudziesięciu lat. Uczestnicy to przede wszystkim skauci z niemieckiej organizacji DPSG, ale także goście z kilku innych krajów, takich jak Polska, Ukraina, Francja, Boliwia, RPA i Arabia Saudyjska — łącznie około 4 tys. skautów.

Uczestnicy zlotu mogli wziąć udział m.in. w zajęciach plastycznych, zabawach z GPS-em i koncertach oraz skorzystać z atrakcji oferowanych przez Wioskę Międzynarodową, takich jak pląsy i zabawy, degustacje potraw z krajów biorących udział w zlocie, majsterka i konkursy.

W trakcie zlotu odbyło się także spotkanie polsko-niemieckiego zespołu roboczego ZHP-DPSG, na którym podsumowaliśmy ubiegłoroczne działania i zaplanowaliśmy pracę na następny rok.

Harcerze, którzy wzięli udział w tegorocznym zlocie Pfingsten in Westernohe, już w drodze do domu planowali, że w przyszłym roku też ich tam nie zabraknie — to najlepszy dowód, że zlot był udany. Duży w tym udział miały niemieckie drużyny partnerskie z Ruethen i Hanau-Grossauheim, które okazały polskiej delegacji wielką gościnność i życzliwość.

Udział harcerzy w zlocie był możliwy dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Zespołu Projektu Jamboree 2023.