Za nami 38. Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego, czyli 4 dni dyskusji, wyborów i podejmowania decyzji. Jednak co najważniejsze, wytyczono kierunki rozwoju ZHP na najbliższe 4 lata, których zadaniem jest wprowadzanie coraz to nowej i lepszej jakości Związku.

Po podsumowaniu minionej kadencji, nurtujących pytaniach i wyczerpujących odpowiedziach, drugiego dnia Zjazdu delegaci wybrali nowych przywódców – Naczelnika i Przewodniczącego ZHP. Po raz kolejny zaufaniem obdarzona została hm. Małgorzata Sinica, natomiast Przewodniczącym ZHP wybrany został wiceprzewodniczący w ostatniej kadencji, hm. Dariusz Supeł. To właśnie oni pokierują dalszymi pracami Związku i zarządzać nim będą aż do 2017 roku.

W ciągu ostatnich dwóch dni wybrane zostały również pozostałe władze naczelne – Główna Kwatera, Rada Naczelna, a także Centralna Komisja Rewizyjna i Naczelny Sąd Harcerski.

Swoją decyzją Zjazd przyjął też ponad 10 uchwał. Najważniejsze z nich, to te mówiące o kierunkach programowych ZHP, pracy z kadrą 35+, wizerunku organizacji, rozdzieleniu działalności gospodarczej od finansowej, jak również stanowisko o wyrażeniu solidarności z Ukrainą. Gremium przyjęło również uchwałę dotyczącą decyzji o rozpoczęciu starań o zorganizowanie w Polsce 25. Światowego Jamboree Skautowego. To wielka szansa zarówno dla Związku jak i dla całego kraju. Ta uchwała to historia tworzona na naszych oczach, tu i teraz. Teraz nie pozostaje nam więc już nic innego jak rozpocząć prace nad tym wyjątkowym projektem.

Zjazd dobiegł końca. Wnioski zostały wysnute, decyzje podjęte. Uczestnicy wrócili do swoich środowisk. Jednak ich zjazdowe przemyślenia zostaną z nami na nadchodzące cztery lata. Liczymy na to, że nowa jakość w ZHP pomoże nam tworzyć nowoczesne, dobre harcerstwo, rozwijające się dynamicznie i wychowujące w duchu tradycyjnych wartości. Wierzymy, że rozpoczynająca się dziś nowa droga będzie dla Związku właśnie drogą do sukcesu.

38. Zjazd ZHP był zdecydowanie rewolucyjnym przedsięwzięciem w dziedzinie przekazu medialnego – ZHP360 przez 78 godzin antenowych przybliżało trudne obrady wszystkim członkom ZHP. W tym czasie Zjazd relacjonowany był na Facebooku, Twitterze oraz stronie internetowej. Na największe słowa uznania zasługuje niezastąpiona obsługa biura Zjazdu. To dzięki staraniom ponad 130-osobowej grupie wolontariuszy, ten Zjazd przejdzie do historii jako wydarzenie przełomowe.

Zapraszamy wszystkich do szczegółowego zapoznania się z efektami prac delegatów, które zostały przedstawione na stronach zjazd.zhp.pl, new.livestram.com/zhp/zjazd oraz profilu ZHP na Facebooku.

Nowe władze naczelne Związku Harcerstwa Polskiego:

Przewodniczący ZHP:
hm. Dariusz Supeł

Naczelnik ZHP:
hm. Małgorzata Sinica

Członkowie Głównej Kwatery ZHP:

hm. Krzysztof Budziński – zastępca Naczelnika ZHP

hm. Andrzej Walusiak

hm. Jakub Cichocki

hm. Dariusz Zajączkowski

Naczelny Sąd Harcerski ZHP:

hm. Grzegorz Chwiłoc-Fiłoc – przewodniczący