Skip to content

Zlot ZHP na Litwie 2024: 35-lecie ZHPnL z udziałem Naczelniczki ZHP

Olga Junkuszew
24.08.2024
Aktualności

~ 0 min czytania

Reprezetnacja ZHP na Zlocie z okazji 35-lecia ZHPnL
fot. fot. Bartosz Bednarczyk
Zlot ZHP na Litwie świętujący 35-lecie istnienia tej organizacji trwa! To wyjątkowe wydarzenie upamiętnił zlot pod hasłem „Wspólnym szlakiem”, który odbywa się w dniach 23-25 sierpnia 2024 roku w Bieliszkach, na Litwie, w rejonie wileńskim. Na zlocie obecna była Naczelniczka ZHP, hm. Martyna Kowacka.

Historia i znaczenie ZHPnL

Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie powstał w 1989 roku i jest największą organizacją zrzeszającą młodzież polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Od momentu powstania, ZHPnL konsekwentnie realizuje swoją misję, której głównym celem jest wychowanie młodych ludzi na odpowiedzialnych obywateli, gotowych do działania na rzecz społeczeństwa oraz pomocy innym. Praca wychowawcza prowadzona jest przez młodych instruktorów w oparciu o Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie. W ciągu 35 lat działalności organizacja ta stała się ważnym elementem życia społecznego Polaków na Litwie, promując wartości harcerskie i polskie tradycje.

W trakcie swojej długiej historii ZHPnL zbudowało silne relacje z innymi organizacjami harcerskimi i skautowymi na całym świecie, w tym ze Związkiem Harcerstwa Polskiego.

Program zlotu „Wspólnym szlakiem”

Zlot 35-lecia ZHPnL „Wspólnym szlakiem” to trzydniowe wydarzenie obejmujące liczne warsztaty i gry terenowe upamiętniające historię i osiągnięcia ZHPnL.

Ważnym punktem programu było odczytanie listu od protektora organizacji harcerskich, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który podkreślił znaczenie działalności ZHPnL na rzecz polskiej społeczności na Litwie oraz wkład tej organizacji w kultywowanie polskich tradycji i wartości za granicą.

Zapoznaj się z treścią listu:

 

Zlot ZHP na Litwie 2024: List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Protektorat Prezydenta RP

Pierwszym protektorem ZHP był marszałek Józef Piłsudski. Był to wyraz wdzięczności za udział harcerzy w działaniach niepodległościowych. W ślad za nim poszli jego następcy – Stanisław Wojciechowski oraz Ignacy Mościcki, którzy stali się kolejnymi protektorami ZHP.

Do przedwojennej tradycji powrócono w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Po transformacji ustrojowej kolejni prezydenci Polski obejmowali swoim protektoratem ZHP. Do dzisiaj byli to Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski.

Prezydenta RP Andrzej Duda również jest harcerzem. W 1984 roku wstąpił do 5 Krakowskiej Drużyny Harcerzy “Piorun” im. Legionistów 1914 Roku. Jak mówi, przygoda z harcerstwem miała w jego życiu duże znaczenie; nauczyła samodzielności a jednocześnie umiejętności działania w grupie.

Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

22 1140 1010 0000 5392 2900 1017

CZY WIESZ, ŻE...

Gdyby wszyscy harcerze zamieszkali w jednym mieście, byłoby ono wielkości Grudziądza.
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!