Zlot Kadry ZHP to nie tylko czas spotkań i wymiany doświadczeń między kadrą ZHP, ale również okazja do budowania wspólnoty i nawiązywania nowych kontaktów. Naczelniczka ZHP, hm. Martyna Kowacka, podkreśla znaczenie powrotu tego wydarzenia po pięcioletniej przerwie: „Obecność każdego wnosi w to wydarzenie coś wyjątkowego. Jestem przekonana, że te spotkanie stanie się dla nas wszystkich ogromną inspiracją do dalszej harcerskiej drogi i motywacją do działania na rzecz naszych małych ojczyzn”

Zlot Kadry ZHP w Radomiu – jaki jest cel?

Zlot oferuje szeroki program warsztatów, szkoleń i dyskusji panelowych, które mają na celu rozwój umiejętności liderskich, wychowawczych i organizacyjnych uczestników. W programie wieczornym nie zabraknie również licznych atrakcji, takich jak kawiarenki tematyczne, warsztaty artystyczne oraz zajęcia integracyjne.

„Przed nami kilka intensywnych dni, które spędzimy Na wspólnym szlaku. Jesteśmy tu, by wspólnie kroczyć ścieżką rozwoju, dzielić się doświadczeniami i wzajemnie się inspirować. Każdy z nas ma do przebycia własną drogę w harcerstwie, ale to właśnie na takich zlotach jak ten nasze szlaki się krzyżują, tworząc bogatą mapę możliwości, wyzwań i relacji. Na wspólnym szlaku to nie tylko metafora naszej harcerskiej wędrówki, ale także przypomnienie o sile, jaką daje nam wspólnota. Podczas tego Zlotu będziemy mieli okazję nie tylko do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych znajomości, ale także do działania na rzecz przyszłości harcerstwa” – zwróciła się do uczestników komendantka zlotu,
hm. Agata Erhardt-Wojciechowska

Program Zlotu Kadry ZHP

Wydarzenie potrwa do 18 sierpnia i jest podzielone na 5 szlaków:

• szlak granatowy, czyli zlot drużynowych (wychowawców harcerskich pracujących bezpośrednio z zuchami, harcerkami i harcerzami) – realizowany w obozach metodycznych (zuchowym, harcerskim, starszoharcerskim i wędrowniczym) pozwoli na spotkanie osób, które na co dzień wspierają w rozwoju członkiń i członków ZHP;
  • szlak żółty – w ramach którego odbędą się różne kursy, to aż 9 form szkoleniowych dla kadry ZHP;
  • szlak zielony – to ścieżka skierowana do kadry, która ma potrzebę poszerzania swoich kompetencji komunikacyjnych i wychowawczych;
  • szlak czerwony – czyli zlot harcmistrzowski, to spotkanie instruktorów i instruktorek z najwyższym stopniem instruktorskim w organizacji i wspierają kształtowanie kierunku rozwoju ZHP;
  • szlak różowy – czyli zlot kadry skautowej z Ukrainy.

Partnerem VII Zlotu Kadry ZHP jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie odbywa się również pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika.

Zlot Kadry ZHP - harcerze przechadzają się po Muzeum Wsi Radomskiej

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.