Akcja miała na celu uświadomienie społeczeństwa o potrzebie dawstwa szpiku oraz zachęcanie do rejestracji jako potencjalny dawca. Każdego dnia wielu pacjentów na całym świecie potrzebuje przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych, które są często jedyną szansą na wyzdrowienie z nowotworów krwi, takich jak białaczka.

Na świecie co 27 sekund ktoś słyszy diagnozę: nowotwór krwi. Jako harcerki i harcerze nie mogliśmy przejść obok tego problemu obojętnie! W ostatnich miesiącach drużyny, szczepy i hufce z całej Polski organizowały Dni Dawcy Szpiku podczas biwaków, kursów czy w lokalnych społecznościach, aby powiększać bazę potencjalnych dawców.

Warto także wspomnieć, że te działania szły w parze z edukacją. Harcerki i harcerze realizowali także trop „Naszpikowani braterstwem” ze ścieżki „Braterstwo”, który jest zespołowym instrumentem metodycznym. Dzięki jego realizacji członkinie i członkowie ZHP poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą bycia potencjalnym dawcą szpiku oraz zrealizowali służbę na rzecz promowania tej idei! Więcej o tropie dowiesz się z naszego artykułu: „Naszpikowani braterstwem”– akcja DKMS & ZHP & Razem do szpiku”.

Jesteśmy dumni z tej inicjatywy, a to nie koniec naszych wspólnych działań!

Jeśli chcesz poznać szczegóły akcji, zapraszamy do obejrzenia inspirującego wywiadu z hm. Marią Kotkiewicz i hm. Pauliną Gajownik, założycielkami Fundacji „Razem do Szpiku”, zaangażowanej w nasze wspólne działania!

Poznaj także historię dawcy faktycznego przewodnika Mateusza Głąbickiego z Hufca ZHP Jawor. Dowiedz się jak zareagował, gdy dowiedział się, że jest zgodnym dawcą dla konkretnej osoby: przeczytaj tutaj.