O Fundacji OFF school
Fundacja OFF school jest Organizacją Pożytku Publicznego, która od 2016 roku zajmuje się wprowadzaniem młodzieży w dorosłe życie. Dodaje im odwagi do podejmowania codziennych decyzji, buduje w nich sprawczość, pokazuje, jak tworzyć dobre relacje z otoczeniem, jak odnajdywać się na rynku pracy oraz zachęca do bycia społecznie zaangażowanym. Fundacja przygotowuje scenariusze lekcji, które w szkole, czy na zbiórce harcerskiej może przeprowadzić każda osoba w wieku co najmniej starszoharcerskim, czyli po szóstej klasie szkoły podstawowej.
Współpraca ZHP x Fundajca OFF school
W harcerstwie w naturalny sposób tworzą się więzi, które stanowią oparcie dla członków i członkiń organizacji. W harcerskim kręgu nieraz poszukujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, rady w trudnych sytuacjach, pomocy w radzeniu sobie z wyzwaniami czy przestrzeni na wyrażenie siebie i swoich emocji. Będąc częścią swojego zastępu – swojej grupy rówieśniczej – każdy zuch, harcerz, wędrownik czy instruktor korzysta ze wsparcia rówieśniczego. Strefa Pomocy ZHP we współpracy z Fundacją OFF school przygotowała dla członków organizacji kilka jasnych, praktycznych wskazówek, które pomogą w sytuacjach kryzysu psychicznego. Dzięki projektowi młodzież ma szansę dowiedzieć się wspólnie czegoś nowego i nauczyć się prostych narzędzi do pomagania sobie i innym w sytuacjach kryzysowych. Dobrostan psychiczny to podstawa naszego funkcjonowania, a rozmowy o nim mogą wiele zmienić!
Scenariusze zbiórek
Dzięki współpracy z Fundacją OFF School, Strefa Pomocy ZHP zaadoptowała 9 scenariuszy zbiórek o różnych tematach związanych ze zdrowiem psychicznym, emocjami, relacjami z innymi oraz samym sobą. Treści zawarte w scenariuszach zostały opracowane w ramach projektu Fundacji OFF School „Punkt Zwrotny”. W projekcie przygotowania scenariuszy wzięło udział grono ekspertek i ekspertów z różnych organizacji (m.in. Fundacja „Można Zwariować”, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę czy Instytutu Terapii Psychosomatycznej), specjalizujących się w promowaniu dobrostanu psychicznego. Każdy scenariusz zawiera szczegółowy opis ćwiczeń, listę potrzebnych materiałów oraz wskazówki, jak efektywnie prowadzić każdą z aktywności.
Aby skorzystać z propozycji, należy wypełnić formularz, a następnie pobrać scenariusze i materiały.
Wsparcie rówieśnicze
Wsparcie rówieśnicze jest dla nas, harcerzy i harcerek, zupełnie naturalne. Można je wzmacniać, dając wiedzę, narzędzia i gotowość do poradzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzięki scenariuszom dotyczącym wsparcia rówieśniczego możemy wzmacniać pracę drużyn, zastępów czy najbliższe otoczenie, aby z jeszcze większą ochotą i spokojem nieść chętną pomoc sobie i innym, gdy to potrzebne. Członkowie organizacji przeprowadzający zbiórki według przygotowanych scenariuszy, rozwijają umiejętności społeczne oraz budują pewność siebie i dzięki temu uczą się, jak być liderami.
ZHP – sprawności na całe życie
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 16 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.