Zaangażowanie na rzecz edukacji ekonomicznej

Jednym z kluczowych działań ZHP w ostatnim czasie jest zaangażowanie w Rok Edukacji Ekonomicznej, który został uroczyście zainaugurowany w Senacie RP, a powstał dzięki staraniom ZHP, a także Warszawskiego Instytutu Bankowości, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego ZK, Fundacji GPW oraz Fundacji Młodzieżowej! Inicjatywa ta ma na celu rozwijanie wiedzy ekonomicznej wśród dzieci i młodzieży, a także przygotowanie ich do lepszego rozumienia mechanizmów gospodarczych. Zdobywanie umiejętności ekonomicznych to dla ZHP kolejna sprawność na całe życie, która przygotowuje młodych ludzi do odpowiedzialnego zarządzania swoimi finansami i świadomego uczestnictwa w życiu społecznym. Obecność ZHP na Forum Ekonomiczne stanowiło zwieńczenie zaangażowania w promowanie tej idei.

ZHP w panelach dyskusyjnych

W trakcie Forum przedstawiciele ZHP aktywnie uczestniczyli w trzech panelach dyskusyjnych:

„Jesteśmy” czy „bywamy” społeczeństwem obywatelskim?
Panel poświęcony był refleksji nad kondycją społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. W dyskusji, której celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy Polacy na co dzień angażują się w działalność obywatelską, czy jedynie od święta, wzięła udział Naczelniczka ZHP harcmistrzyni Martyna Kowacka. Temat ten jest szczególnie bliski naszej organizacji, która kładzie duży nacisk na rozwijanie wśród młodzieży postaw obywatelskich i aktywności społecznej.

Miejsca nieodkryte a social media – jak platformy społecznościowe wpływają na rozwój turystyki? Harcmistrz Piotr Miller, członek Zespołu Zarządzającego 26th World Scout Jamboree Polska 2027, wziął udział w panelu, który dotyczył roli mediów społecznościowych w promocji mało znanych miejsc turystycznych. Dyskutowano o tym, jak platformy społecznościowe wpływają na rozwój lokalnej turystyki oraz w jaki sposób można je wykorzystywać do promocji mniej popularnych destynacji, z korzyścią zarówno dla społeczności lokalnych, jak i turystów.

City break jako forma turystyki miejskiej
W tym panelu harcmistrz Artur Glebko, dyrektor finansowy 26th World Scout Jamboree Polska 2027, podjął temat dynamicznego rozwoju krótkich wyjazdów turystycznych do miast, tzw. city breaków. Rozmawiano o tym, jak rozwój tego segmentu turystyki wpływa na gospodarki miejskie, a także jakie wyzwania i szanse wiążą się z jego popularyzacją.

Ważne rozmowy

Udział ZHP w XXXIII Forum Ekonomicznym podkreślił, jak ważne jest dla organizacji budowanie współpracy z sektorem biznesowym i społecznym. Przedstawiciele ZHP nie tylko wzięli udział w ważnych debatach, ale także zyskali możliwość nawiązania nowych kontaktów, które mogą zaowocować współpracą na rzecz rozwoju młodzieży w Polsce i na świecie. Forum było doskonałą okazją do promocji działań ZHP oraz podkreślenia roli organizacji w kształtowaniu postaw obywatelskich i rozwoju społecznego wśród młodzieży.

Ponad 30 lat spotkań

Forum Ekonomiczne, organizowane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, to największa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej. Już od ponad 30 lat skupia liderów politycznych, gospodarczych i społecznych z całego świata, sprzyjając rozwojowi współpracy między krajami Unii Europejskiej i jej sąsiadami. W tym roku temat przewodni Forum to „Czas nowych liderów: razem kształtując przyszłość” – cieszymy się, że jako organizacja mogliśmy być częścią rozmów i paneli, gdyż wspierając wychowanie młodych, chcemy również kształtować to, co przed nami.