Na gali obecni byli m.in. Doradca Prezydenta RP Łukasz Rzepecki, który reprezentował Prezydenta Andrzeja Dudę, Posłanka na Sejm RP Bożenna Hołownia, która wystąpiła w imieniu Marszałka Sejmu oraz Szefowa Gabinetu Politycznego Ministry Edukacji – Pani Ada Guźniczak.

Wśród zaproszonych gości znalazła się także hm. Martyna Kowacka, Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego, oraz wnuczka patrona konkursu – hm. Agnieszka Fietkiewicz-Zapalska. W trakcie uroczystości goście wygłosili przemówienia podkreślające znaczenie harcerstwa w wspieraniu rozwoju młodzieży.

W trakcie gali wręczono również Medale Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczenia te są przyznawane za szczególne zasługi dla edukacji, a w tym roku trafiły do instruktorek Związku Harcerstwa Polskiego: hm. Pauliny Gajownik, phm. Doroty Tomczak. Wyróżnionym medale wręczyła Szefowa Gabinetu Politycznego Ministry Edukacji – Pani Ada Guźniczak.

XII edycja Konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza - wręczenie medalu KEN

fot. Jan Kieniewicz

XII Edycja Konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza – Laureaci 2024

Najważniejszym momentem gali było wręczenie nagród za najlepsze prace naukowe związane z harcerstwem. Konkurs im. hm. Olgierda Fietkiewicza to unikalna inicjatywa, która promuje badania naukowe na temat harcerstwa, a także dokumentowanie jego roli w społeczeństwie.

W tym roku zgłoszono aż 35 prac, z czego 22 zostały wyróżnione lub nagrodzone. Laureatów podzielono na kategorie: prace licencjackie, magisterskie, artykuły naukowe oraz książki.

XII edycja Konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza - wręczenie nagrody w Rezydencji Belweder

fot. Jan Kieniewicz

Nagrodzone prace o tematyce harcerskiej

W kategorii prace licencjackie:

  • Nagroda I stopnia ex aequo dla Marty Dziedzic za pracę „Rozwój kompetencji pożądanych na rynku pracy poprzez działalność wolontariacką na przykładzie Związku Harcerstwa Polskiego” oraz dla Nikoli Mulewskiej za pracę „Rola lidera w organizacji na przykładzie Związku Harcerstwa Polskiego”.
  • Nagroda III stopnia dla Kamila Mariusza Knola za pracę „Analiza porównawcza kompetencji ekonomicznych członków Związku Harcerstwa Polskiego oraz osób niezrzeszonych”.

W kategorii prace magisterskie:

  • 1. Nagroda I stopnia dla Agaty Dobrzyńskiej i Julity Małychy za pracę „Rozwój kompetencji społecznych: komunikacji i pracy w grupie w trzech największych organizacjach harcerskich w Polsce – Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Federacji Skautów Europy”.
  • Nagroda II stopnia dla Pawła Szczerbińskiego za pracę „Harcerstwo w jubileuszu 25- lecia – Jubileuszowy Zlot Harcerstwa Polskiego w Spale 10-25 lipca 1935”.
  • Nagroda III stopnia dla Adriana Wojtasza za pracę „Rola mediów społecznościowych w kształtowaniu wizerunku Związku Harcerstwa Polskiego”.

W kategorii prace doktorskie:

  • Nagroda I stopnia dla Rafała Openkowskiego za pracę „Archiwa Związku Harcerstwa Polskiego w latach 1956-1989. Organizacja, funkcjonowanie, zasób”.

W kategorii książka:

  • Nagroda I stopnia ex aequo dla Jakuba Deląga za pozycję „Odznaki, oznaki i medale Związku Harcerstwa Polskiego” oraz dla Dariusza Szczeciny (wyb. i oprac.) za pozycję „Kartki z dziejów sopockiego harcerstwa”.
  • Nagroda III stopnia dla Krzysztofa Wojtycza za pozycję „Hufiec Kraków-Grzegórzki w latach 1957-1972”.

Nagrody I stopnia wręczył Doradca Prezydenta RP, Łukasz Rzepecki. Warto podkreślić, że laureaci konkursu nie tylko pogłębiają wiedzę o harcerstwie, ale również tworzą istotne materiały badawcze, które mogą być wykorzystane przez przyszłe pokolenia harcerzy oraz badaczy.

XII edycja Konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza - wręczenie nagrody w Rezydencji Belweder

fot. Jan Kieniewicz

Wyróżnione prace w konkursie im. hm. Olgierda Fietkiewicza 2024

W kategorii prace licencjackie:

  • Marianna Malska za pracę „Przejawy feminizmu w Związku Harcerstwa Polskiego i ich postrzeganie”.
  • Tomasz Rek za pracę „Rozwój turystycznej bazy noclegowej przez organizacje pozarządowe na przykładzie Związku Harcerstwa Polskiego”.
  • Klaudia Szmajdzińska za pracę „Źródło finansowania organizacji pożytku publicznego”.
  • Iwona Sawicka za pracę „Znaczenie imprez turystycznych w działalności Związku Harcerstwa Polskiego na przykładzie Hufca ZHP Mazowsze w Mińsku Mazowieckim”.
  • Patrycja Gawron za pracę „Zarządzanie talentami jako sposób na rozwój kapitału ludzkiego w organizacji na przykładzie Związku Harcerstwa Polskiego”.

W kategorii prace magisterskie:

  • Julia Bzowa za pracę „Osobowość lidera a jakość relacji w zespołach harcerskich”.
  • Agnieszka Galus za pracę „Analiza lokalizacji Harcerskich Baz Obozowych w Polsce w oparciu o uwarunkowania meteorologiczne oraz krajobrazowe”.
  • Dorian Adamik za pracę „Dzieje Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Konstantynowie Łódzkim w latach 1975-2015”.
  • Julia Nowak za pracę „Nauka poszła w las, czyli o edukacji przyrodniczej w organizacjach edukacyjno-wychowawczych w profilu przyrodniczym”.

W kategorii artykuł:

  • Michał Ligęza za artykuł „Harcerstwo a cywilizacja łacińska. Analiza wartości harcerskich w świetle nauki porównawczej o cywilizacjach”.

W kategorii książka:

  • Adam Krzanowski za książkę „Historia w pracy drużyn skautowych i harcerskich na ziemiach polskich w latach 1911-1939”.
  • Mieczysław Rokosz, Janusz Wojtycza (red.) za książkę „Kościuszko w harcerstwie”.
XII edycja Konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza - uczestnicy uroczystości

fot. Jan Kieniewicz

Konkurs na prace naukowe o tematyce harcerskiej

Konkurs im. hm. Olgierda Fietkiewicza to niezwykle ważne wydarzenie w kalendarzu harcerskim, które promuje badania naukowe o tematyce harcerskiej i dokumentuje bogatą historię ZHP. Udział w konkursie to okazja dla studentów i doktorantów do połączenia pasji naukowej z działalnością harcerską. Wyróżnione prace stanowią cenne źródło wiedzy dla środowiska akademickiego i harcerskiego.

Zachęcamy do śledzenia informacji o przyszłych edycjach konkursu. Informacje o kolejnych edycjach dostępne są na stronie konkursu.

XII edycja Konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza - rozmowa uczestników konkursu

fot. Jan Kieniewicz

ZHP – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 16 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.