Wolontariusze do usuwania skutków powodzi poszukiwani!
Jeżeli jesteś pełnoletni/pełnoletnia, masz czas oraz możliwość, aby w najbliższych dniach udać się na tereny dotknięte powodzią, możesz wypełnić ankietę i zgłosić swój kontakt. Nie musisz być członkiem ZHP! Skontaktujemy się z tobą, gdy zostanie uzgodnione z władzami i służbami ratowniczymi, że to właściwy moment na rozpoczęcie działań.
Jak się zgłosić?
Aby zgłosić się jako wolontariusz, należy wypełnić formularz dostępny na stronie ZHP. Jest on skierowany zarówno do członków ZHP, jak i osób spoza organizacji. Wypełnienie ankiety to pierwszy krok do dołączenia do zespołów ratunkowych i wsparcia lokalnych społeczności.
Jak ZHP pomaga w czasie powodzi?
To nie pierwszy raz gdy harcerze ZHP ruszają do pomocy lokalnej społeczości. Tak samo jak w 1997, 2001 i 2010 roku, rozmiar klęski jest dla nas naglącym wyzwaniem do działania w duchu służby i braterstwa. W tej trudnej sytuacji, jaką przyniosła powódź w 2024 roku, ZHP nie pozostaje obojętne. Naczelniczka ZHP ogłosiła alert „Nieść chętną pomoc”, który stawia harcerki i harcerzy w stan gotowości do działania. Już teraz harcerze w wielu regionach Polski angażują się w akcje pomocowe, wspierają lokalne służby oraz pomagają osobom dotkniętym powodzią.
W odpowiedzi na ogłoszony stan klęski żywiołowej, ZHP organizuje pomoc w kilku głównych obszarach:
- Angażowanie się w lokalne działania pomocowe, takie jak dystrybucja niezbędnych artykułów i wsparcie osób ewakuowanych.
- Zbiórka środków rzeczowych dla poszkodowanych oraz zabezpieczenie terenów dotkniętych powodzią.
- Rejestracja wolontariuszy, którzy w późniejszych etapach udadzą się na obszary najbardziej dotknięte katastrofą.
- Zbiórka pieniężna, z której środki będą wykorzystane na wsparcie niezbędne w obliczu powodzi, w tym na usuwanie jej skutków oraz zakup niezbędnych artykułów dla powodzian.
- Wsparcie psychologiczne oraz programowe – prowadzimy pomoc psychologiczną dla członkiń i członków ZHP, którzy potrzebują wsparcia w tym, jak rozmawiać w tym czasie z harcerkami i harcerzami, a także dla tych, którzy sami potrzebują wsparcia w odnalezieniu się w zaistniałej sytuacji. Stworzyliśmy materiały poradnikowe dla drużynowych i instruktorów o tym, jak rozmawiać z harcerzami i harcerkami o powodzi, oraz jak mogą zaangażować się w pomoc niezależnie od wieku.
Pomoc dla powodzian – jak można się zaangażować?
ZHP szuka wolontariuszy do usuwania skutków powodzi, którzy chcą wesprzeć działania ratunkowe na terenach południowo-zachodniej Polski. Jeśli masz chęć pomóc, ale nie jesteś członkiem ZHP, również możesz się zgłosić – pomoc każdej osoby jest na wagę złota. W tej chwili potrzebne są nie tylko ręce do pracy, ale także wsparcie finansowe i rzeczowe.
Wsparcie finansowe i dary rzeczowe
Każda pomoc finansowa jest niezwykle istotna. Zebrane środki zostaną przeznaczone na usuwanie skutków powodzi oraz zakup niezbędnych artykułów dla osób poszkodowanych. Wpłaty można dokonywać na poniższe konto:
Związek Harcerstwa Polskiego
Ul. Konopnickiej 6
00-491 Warszawa
Numer konta: 19 1140 1010 0000 5392 2900 1071
Tytułem: darowizna – usuwanie skutków powodzi
Dodatkowo, wsparcie finansowe można przekazywać za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.
Dlaczego warto zostać wolontariuszem z ZHP?
Harcerstwo to nie tylko organizacja młodzieżowa – to ruch, który od ponad 100 lat pomaga rozwijać proaktywną postawę, obywatelskość oraz gotowość do działania w trudnych momentach. Harcerze w Polsce są znani ze swojego zaangażowania w akcje pomocowe, a służba w trakcie powodzi jest jednym z wielu przykładów tego zaangażowania.
Bycie wolontariuszem z ZHP to nie tylko możliwość niesienia pomocy, ale także okazja do rozwinięcia umiejętności współpracy, pracy w trudnych warunkach oraz nawiązania cennych relacji z osobami o podobnych wartościach.
Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie