Obozowanie jest integralną częścią harcerskiego programu wychowawczego. Podczas harcerskich wypoczynków młodzi ludzie uczą się samodzielności, współpracy, szacunku dla przyrody i służby drugiemu człowiekowi. Każdego roku Związek Harcerstwa Polskiego organizuje wypoczynek dla ponad 70 000 osób. Nad ich bezpieczeństwem czuwają przeszkoleni instruktorzy oraz wykwalifikowani wychowawcy.
Drużynowi i komendanci obozów ZHP mogą liczyć na stałe wsparcie ze strony hufców i chorągwi, a system regionalnych pełnomocników do spraw Harcerskiej Akcji Letniej i Zimowej, koordynowany przez pełnomocniczkę Naczelniczki ZHP, zapewnia sprawną komunikację oraz bieżące reagowanie na potrzeby.
Obozy harcerskie funkcjonują w ścisłej współpracy z lokalnymi strukturami administracji publicznej, w tym z gminnymi i powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego. W obliczu nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych, Związek Harcerstwa Polskiego nieustannie podnosi gotowość operacyjną oraz aktualizuje procedury bezpieczeństwa. Obozy harcerskie są bezpieczne – każdorazowo po zakończonym sezonie prowadzimy ewaluację działań, wyciągamy wnioski i wdrażamy usprawnienia, aby systematycznie podnosić jakość i poziom zabezpieczenia wypoczynku.
Na bieżąco monitorujemy także sytuację w innych organizacjach organizujących wypoczynek dzieci i młodzieży, w tym również u innych organizatorów obozów harcerskich. W związku z dzisiejszą informacją o tragicznym wypadku w miejscowości Wilcze, w ZHP podjęto natychmiastowe działania mające na celu wzmocnienie czujności komendantów obozów oraz kadry wychowawczej w zakresie bezpieczeństwa realizowanych zajęć programowych.
To trudna chwila dla każdego członka harcerskiej wspólnoty. Choć działamy w różnych organizacjach, to łączy nas wspólna idea stwarzania możliwości do wszechstronnego rozwoju dla dzieci i młodzieży.
Rozumiemy, że dramatyczne wydarzenia mogą wpływać na dobrostan psychiczny osób, którym rodzice powierzyli opiekę nad dziećmi. Nasi psychologowie są gotowi nie tylko do udzielenia indywidualnego wsparcia, ale również do pomocy w prowadzeniu rozmów z harcerzami, którzy przebywają obecnie na obozach w całej Polsce. Psycholożki i psycholodzy, osoby o potwierdzonych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, a także harcerskim dostępni są w godzinach od 15:00-21:00 pod numerem telefonu 669 116 116.