"BĄDŹ GOTÓW"
SŁUŻBA ZHP NA RZECZ POWODZIAN

Bądź gotów na odbiór informacji w mediach!

Od kilku dni wszyscy z niepokojem obserwujemy niezwykle trudną sytuację na południu Polski. Jako obserwatorzy z całej Polski śledzimy informacje poprzez media. Kilkukrotnie jednak w ciągu ostatnich dni coraz więcej pojawia się fake newsów, czyli nieprawdziwych informacji. Jak się przed tym ustrzec i nie dać się wprowadzić w błąd? 

Co powoduje, że fake newsy szerzą się tak szybko? 

Są one tak stworzone, by oddziaływać na emocje i potrzeby. Wzbudzają strach, żal i inne silne emocje. I tak naprawdę, chcąc zaspokoić swoje potrzeby posiadania wiedzy i informacji, a także, by poczuć się bezpieczniej, chcemy w nie kliknąć, by dowiedzieć się, co się stało (to znany psychologom mechanizm). 

W ostatnich dniach pojawiły się następujące fake newsy: 

  • nagranie jak woda porywa dziewczynkę, 
  • duża liczba osób zaginionych, 
  • decyzja rządu o wysadzeniu wałów, 
  • przeciek zbiornika wodnego, 
  • celowe wywołanie powodzi, 
  • o wiele większej ilości szabrowników niż w rzeczywistości. 

Niestety, takie błędne informacje dotykają najbardziej osób poszkodowanych i naruszają po raz kolejny ich poczucie bezpieczeństwa. Jeśli ktoś zaginął to nie wiadomość w Internecie, a telefon do służb, na 112 jest odpowiednim kierunkiem. 

Jak więc każdy z nas może ustrzec siebie i innych przed dezinformacją? 

1. Pomyśl jakie emocje odczuwasz, czytając post. Fake newsy nie pokazują informacji, a emocje.

2. Sprawdź, czy wskazane są źródła informacji, takie jak: policja, pogotowie ratunkowe, wojsko, czy inna instytucja, która przekazuje sprawdzone informacje. 

3. Zobacz, czy ktoś podpisał się pod wiadomością. 

4. Sprawdź daty – często przekazywane są stare newsy, które wzbudziły kiedyś emocje.

5. Sprawdź w innym medium/instytucji czy powtarza się przeczytana przez ciebie wiadomość. Możesz sprawdzić w wykwalifikowanych mediach fakt-checkingowych, jak:

6. Pomyśl, zanim udostępnisz. To ochroni cię przed problemami. Możliwe, że podanie dalej linku spowoduje wyciek haseł, które masz zapisane w przeglądarce. Ochroni to także ludzi przed paniką, a poszkodowanych w powodzi przed kolejnymi trudnymi informacjami. 

7. Działaj. Możesz zorganizować akcję ze znajomymi, by zgłaszać, dementować i sprawdzać wiadomości, które mogą być dezinformacją! To może być twoja/wasza odpowiedź na Alert Naczelniczki ZHP.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, zapoznaj się z najnowszymi materiałami na ten temat. 

Program Surf Smart jest efektem współpracy specjalistów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego – firmy Symantec i ekspertów ds. edukacji nieformalnej WAGGGS. Stanowi on unikalne źródło wiedzy, które zapewni pokoleniu dziewcząt i kobiet, a także chłopców i mężczyzn wiedzę i umiejętności niezbędne do ochrony siebie i innych online, a także uczy, jak bezpieczne korzystać z Internetu. 

Zachęcamy także do zapoznania się z propozycją programową: Fałszywe informacje? Czuwaj!  

Programowy Ruch Odkrywców, przy wsparciu doświadczonego w pracy z informacją Stowarzyszenia Demagog, proponuje krótki poradnik i wiele zadań, dzięki którym dowiecie się: 

  • Jak z ogromu informacji wybrać to, co naprawdę istotne? 
  • Jak skutecznie docierać do informacji, których akurat potrzebujesz? 
  • Jak analizować przekazy medialne, aby wyrobić na ich podstawie własną, niezależną opinię? 
  • Jak uczciwie tworzyć informacje, posługiwać się nimi i przekazywać je innym osobom? 

Przy okazji zdobywania odpowiedzi na te cztery wielkie pytania, konieczne będzie m.in. zdobycie umiejętności rozpoznawania fałszywych informacji, odróżniania faktów od opinii i korzystania z wiarygodnych źródeł. 

Rozwijając własną zdolność do pracy z informacjami, możecie sprawić, że nasz świat będzie miejscem bliższym prawdzie, uczciwości i wzajemnemu zrozumieniu. Jeśli przyświecają wam podobne ideały, zapoznajcie się z poradnikiem i zorganizujcie dla waszych drużyn zbiórki według proponowanych scenariuszy. 

Harcerze nieraz pokazywali, że są w stanie zmieniać świat na lepsze. Wierzymy, że i tym razem nam się to uda! 

Program Surf Smart 2.0

Propozycja programowa
Fałszywe informacje? Czuwaj!

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

22 1140 1010 0000 5392 2900 1017

CZY WIESZ, ŻE...

Gdyby wszyscy harcerze zamieszkali w jednym mieście, byłoby ono wielkości Grudziądza.
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!
Skip to content