Czas przystąpić do zorganizowania reprezentacji ZHP na Światowe Jamboree Skautowe w Gdańsku!

Jesteśmy gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego, co stwarza ogromne szanse, ale i wyzwania – inna niż dotychczas koncepcja transportu, inna dozwolona liczebność reprezentacji, większe oczekiwania i większe możliwości zaprezentowania całemu światu harcerstwa. Komenda reprezentacji musi być sprawnym zespołem, zbudowanym z instruktorek i instruktorów, posiadających umiejętności i doświadczenie, specjalistów w różnych dziedzinach – program, logistyka, organizacja, wychowanie, promocja, finanse, pozyskiwanie środków, zarządzanie, współpraca międzynarodowa, dyplomacja.

Reprezentacja Polski liczyć będzie 2 400 uczestników (60 drużyn, 240 patroli) i 2 000 wolontariuszy IST. Alokacja następować będzie proporcjonalnie według liczebności chorągwi. W tym są ujęte miejsca dla organizacji objętych Honorowym Protektoratem Prezydenta RP.

Zapraszamy instruktorki i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego, którzy chcą kierować polską reprezentacją na Światowe Jamboree Skautowe 2027 w Polsce do wysłania zgłoszenia na adres [email protected] do 30 września 2024 r.

Do zgłoszenia prosimy dołączyć list przedstawiający motywację zgłaszającej się osoby (zgłaszających się osób), wraz z krótkim opisem przebiegu służby instruktorskiej.

Komendant/ka reprezentacji powinien/nna spełniać następujące kryteria formalne:
  • czynny instruktor lub instruktorka, z doświadczeniem w prowadzeniu zespołu na poziomie hufca, chorągwi lub Głównej Kwatery ZHP,
  • minimum otwarta próba na stopień harcmistrza/harcmistrzyni lub deklaracja jej otwarcia najpóźniej w grudniu 2024 r.,
  • zaliczona służba instruktorska,
  • pełny wpis do Ewidencji ZHP,
  • doświadczenie w organizowaniu wyjazdów zagranicznych (obóz, wymiana etc.) oraz prowadzeniu krajowych obozów harcerskich,
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego,
  • akceptacja/pozytywna opinia właściwego komendanta (hufca lub chorągwi – zgodnie z przydziałem służbowym) i pełnomocnika komendanta chorągwi ds. zagranicznych (w przypadku, gdy w chorągwi nie ma pełnomocnika, bądź kandydat sam jest pełnomocnikiem ds. zagranicznych – zgoda odpowiedniego członka komendy chorągwi).
Wymagania w stosunku do proponowanych członków/członkiń komendy:
  • czynny instruktor lub instruktorka w stopniu co najmniej podharcmistrza,
  • zaliczona służba instruktorska za ostatni rok,
  • pełny wpis do Ewidencji ZHP,
  • doświadczenie w organizowaniu wyjazdów krajowych lub zagranicznych (obóz, wymiana etc.),
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego,
  • akceptacja/pozytywna opinia właściwego komendanta (hufca lub chorągwi – zgodnie z przydziałem służbowym) i pełnomocnika komendanta chorągwi ds. zagranicznych (w przypadku, gdy w chorągwi nie ma pełnomocnika, bądź kandydat sam jest pełnomocnikiem ds. zagranicznych – zgoda odpowiedniego członka komendy chorągwi).

W pierwszym etapie chcemy zobaczyć, jak wielu instruktorek i instruktorów jest gotowych podjąć wyzwanie poprowadzenia reprezentacji. Zgłoszenia przyjmujemy zarówno od poszczególnych instruktorek i instruktorów, jak i od zespołów instruktorskich.

Kolejne kroki to rozmowa z kandydatami i zaproszenie wybranych osób do drugiej części konkursu. Naszym celem jest do dnia 1 grudnia 2024 wyłonienie komendanta/komendantki i komendy polskiej reprezentacji na Światowe Jamboree Skautowe 2027.

Więcej informacji dla zainteresowanych można uzyskać kontaktując się z komisarzem zagranicznym ZHP hm. Mateuszem Janikiem ([email protected]) lub kierowniczką Wydziału Zagranicznego GK ZHP hm. Ewą Lachiewicz-Walińską ([email protected]).

Światowe Jamboree Skautowe to największe przedsięwzięcie skautingu skierowane do dzieci i młodzieży. Odbywa się co cztery lata. Jego organizatorem jest Światowa Organizacja Ruchu Skautowego (WOSM), skupiająca związki skautowe ze 175 krajów. Gospodarz jamboree wybierany jest przez Konferencję Światową WOSM w drodze głosowania.

Pierwsze światowe jamboree odbyło się w roku 1920 w Londynie, mieście urodzin twórcy skautingu Robert Baden-Powella. Od tego czasu trwa historia światowych zlotów, które przenoszą się do kolejnych krajów i na nowe kontynenty. W roku 2007 na stulecie skautingu jamboree wróciło do Anglii, ojczyzny ruchu skautowego. Kolejne zloty to Szwecja 2011, Japonia 2015, USA 2019, Korea Południowa 2023 i – po raz pierwszy w historii – już za 3 lata będzie to Polska.

Jamboree jest ogromnym przedsięwzięciem, w ostatnich latach gromadzi nawet do 50 000 osób. Jego założeniem jest stworzenie możliwości spotkania i nawiązania międzynarodowych przyjaźni młodym ludziom ze wszystkich zakątków świata. Ideałem jest zebranie reprezentacji wszystkich krajów członkowskich, dlatego realizowane są programy pomocowe, mające na celu ułatwienie udziału w zlocie delegacjom z mniej zasobnych państw. Ta solidarność jest wyrazem fundamentalnych wartości skautingu, braterstwa, służby społeczeństwu i troski o własny rozwój.

W jamboree uczestniczą 40-osobowe drużyny zlotowe, złożone z 10-osobowych patroli, tak rozlokowane w podobozach, żeby mieć kontakt z rówieśnikami z innych krajów. Uczestnikiem jamboree można być tylko raz w życiu, mając 14-17 lat. Osoby dorosłe pełnią rolę kadry wychowawczej oraz włączają się do wielkiej rodziny IST International Service Team – prowadzą zajęcia, działania organizacyjne, logistyczne, promocyjne, tworzą zaplecze sanitarne i medyczne.

Program Światowego Jamboree Skautowego składa się z tysięcy zajęć, które przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju uczestników. To, co w skautingu jest szczególnie cenne – całościowe podejście do wychowania, znajduje odzwierciedlenie w różnorodności oferty programowej zlotu. Rozwój fizyczny, duchowy, intelektualny, emocjonalny i społeczny, otwieranie oczu na problemy świata i budzenie wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, idzie w parze z pogłębianiem poczucia własnej tożsamości oraz dumy z dorobku i dokonań własnego kraju.

Aktywność, zaradność, dzielność, współpraca, dbałość o środowisko naturalne – oto postawy, które rozwija program jamboree. Zrównoważony rozwój, sprawiedliwe stosunki społeczne, pokój i braterstwo między narodami – to wizja szczęśliwego świata, do którego prowadzi współczesne wychowanie skautowe. W realizacji programu jamboree dużą rolę odgrywają partnerzy WOSM – organizacje globalne i ich agendy, wielkie i małe organizacje pozarządowe, zwłaszcza te, którym bliska jest edukacja, środowisko naturalne i prawa człowieka.

Światowe Jamboree Skautowe jest miejscem nieustannej międzynarodowej i międzykulturowej wymiany. Dodatkowo wymianie tej służą kawiarenki i namioty organizowane przez reprezentacje poszczególnych państw oraz przyjęcia i wieczory narodowe dla gości z bliskich i odległych krajów i regionów.

26. Światowe Jamboree Skautowe 2027 odbędzie się w Polsce w Gdańsku – na Wyspie Sobieszewskiej. Stanie się tak dzięki determinacji Związku Harcerstwa Polskiego, jego partnerów i sprzymierzeńców, władz Polski, Miasta Gdańska i Województwa Pomorskiego, zgodnie z decyzją 42. Światowej Konferencji WOSM, podjętą w sierpniu 2021 roku. Na Jamboree do Polski przyjadą tysiące ludzi z całego świata – patrole, liderzy, skautowi wychowawcy, tysiące dorosłych skautek i skautów realizujących służbę w różnych formacjach zlotowych, a także szefowie organizacji skautowych, goście, przedstawiciele rządów, organizacji partnerskich, lokalnej i międzynarodowej społeczności.

Jamboree w Polsce będzie przebiegało pod hasłem bravely – odważnie. Hasło wzywa i mobilizuje do odwagi w różnych wymiarach – bycie wiernym sobie, poszanowanie drugiego człowieka, walka o naszą planetę wymaga odwagi. To hasło nie od dziś wywołuje pozytywny oddźwięk w szeregach harcerskich i skautowych, jest źródłem inspiracji i zachętą do stawiania czoła przeciwnościom i pokonywania barier, także tych, które są w każdym z nas.

W polskim namiocie (Polish Tent) i w kawiarence (Polish Foodhouse), na polskich wieczorach i przyjęciach będzie prezentowana polska kultura, dorobek naszego państwa, osiągnięcia Polaków i ich wkład w rozwój cywilizacji europejskiej i światowej. Cała przestrzeń zlotu i wokół zlotu będzie miejscem realizacji gier, dyskusji, warsztatów, zajęć sportowych i turystycznych. Zarówno młodzi uczestnicy jak i kadra zlotowa skorzysta z dodatkowego programu krajoznawczego. Patrole i drużyny skautowe odwiedzą polskie miasta i obozy harcerskie. Zlot odwiedzą goście z całego świata, reprezentujący różne zawody, specjalności i dziedziny biznesu. Harcerki i harcerze wystąpią w roli gospodarzy i przewodników, ambasadorów Polski. Jednocześnie będą uczestniczyć w wielkim spotkaniu z kulturą innych krajów, rozmawiać i współpracować z rówieśnikami, rozwijać swoje horyzonty, odkrywać talenty i inwestować w swoją przyszłość.

Więcej o Jamboree 2027: https://www.jamboree2027.org/