Wydział Zagraniczny będzie kontynuował swoją działalność w zakresie realizowania polityki zagranicznej, współpracy z organizacjami skautowymi, instytucjami i podmiotami zajmującymi się sprawami międzynarodowymi oraz sprawami Polonii i Polaków za granicą.
Istotnym zadaniem wydziału jest współpraca z pełnomocnikami i pełnomocniczkami komendantów chorągwi ds. zagranicznych, dbanie o ich rozwój i wymianę doświadczeń, wspieranie ich w rozwijaniu współpracy międzynarodowej w hufcach, drużynach i gromadach, tak by każda osoba w ZHP, od zucha do seniorki/seniora, mogła korzystać z przynależności naszej organizacji do światowego ruchu skautowego.
Kolejne ważne zadania wydziału to przygotowywanie przedstawicieli ZHP do udziału w konferencjach, seminariach, zlotach skautowych i innych przedsięwzięciach międzynarodowych oraz wspieranie komend reprezentacji ZHP na wydarzenia międzynarodowe, organizowanie i koordynowanie oficjalnych wizyt oraz seminariów międzynarodowych w Polsce, tłumaczenie i upowszechnianie materiałów i programów skautowych, koordynowanie i wspieranie współpracy jednostek ZHP z organizacjami i środowiskami harcerskimi (polskimi) za granicą oraz wykonywanie innych działań, wynikających z „Zasad współpracy zagranicznej jednostek ZHP” (Uchwała Głównej Kwatery ZHP nr 28/2022 z 10 XI 2022 r.).
Wydział Zagraniczny ściśle współpracuje z Komisarzami Zagranicznymi ZHP i Sekretarzem ISGF. W wydziale funkcjonują dwa zespoły – ds. Harcerstwa Polskiego za Granicą i Polsko-Niemiecki.
KLUCZOWE OBSZARY DZIAŁANIA
REALIZOWANE DZIAŁANIA (wspieranie)
Instruktorki i instruktorzy Wydziału Zagranicznego mają swoje zadania, realizują je systematycznie i nierzadko stają się ekspertami w danej dziedzinie. Jednocześnie staramy się być zespołem, w którym każda osoba wychodzi poza swoją dziedzinę, orientuje się, co robią inni i jest gotowa do współpracy przy innych projektach.
Zapraszamy instruktorki i instruktorów, którzy interesują się zagranicą i chcieliby zaangażować się w systematyczną pracę w którymś z wymienionych wyżej obszarów, a szczególnie w tej rekrutacji zależy nam na osobach, którym bliska jest współpraca z Niemcami, współpraca z polskimi środowiskami działającymi za granicą, współpraca z katolickimi konferencjami ICCS i ICCG oraz wspieranie współpracy zagranicznej realizowanej na szczeblu drużyn i hufców.