Zrealizowane projekty

Prezent dla fundacji

Szefowa projektu: pwd. Patrycja Fijałkowska

Środowisko harcerskie: 3 Szczep Harcerski „Caduceus” Hufiec Warmiński, Chorągiew Warmińsko-Mazurska

Projekt polegał na zakupieniu rzutnika dla Fundacji „Dwa skrzydła UA”. Fundacja działa w Olsztynie na rzecz uchodźców ukraińskich, prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz kursy języka polskiego dla młodzieży i dorosłych, wspomaga potrzebujących. Środowiska Hufca Warmińskiego współpracują z Fundacją, włączają ukraińskie dzieci i młodzież w swoje działania - część z nich jest członkami gromad i drużyn. Zakupiony rzutnik przekazany został na spotkaniu, podczas którego kadra 3 Szczepu Harcerskiego „Caduceus” zorganizowała gry i zabawy dla ukraińskich dzieci. Teraz służy jako pomoc dydaktyczna podczas lekcji języka polskiego oraz innych zajęć prowadzonych przez Fundację.

Maraton pomagania

Szefowa projektu: hm. Justyna Blukacz

Środowisko harcerskie: 2 Nowosądecka Drużyna Wielopoziomowa „Płomienie”, Hufiec Nowy Sącz, Chorągiew Krakowska

Drużyna wykorzystała grant na wsparcie 5-osobowej rodziny skautów z Ukrainy, która, uciekając przed wojną, znalazła się w Nowym Sączu. Mimo swojej bardzo trudnej sytuacji życiowej cała rodzina (2 dorosłych i 3 synów) włączyła się aktywnie w pomoc swoim rodakom, wspierając zbiórki, projekty i działania w punkcie pomocy realizowane przez Hufiec ZHP Nowy Sącz. Celem projektu było podniesienie jakości życia tej rodziny. Zakupiono między innymi ekwipunek, który pomoże chłopcom uczestniczyć w biwakach i obozach harcerskich (śpiwory, karimaty, menażki, odzież ochronna) oraz rower dla najstarszego syna, który 3 razy w tygodniu autobusami przemierza 12 km na treningi kajakarskie.

Ale jazda

Szefowa projektu: hm. Dorota Limontas

Środowisko harcerskie: Kapituła Stopni Wędrowniczych, Hufiec Warmiński, Chorągiew Warmińsko-Mazurska

Środowisko od wybuchu wojny w Ukrainie organizuje zbiórkę używanych i zepsutych rowerów, które następnie są naprawiane i trafiają do nowych właścicieli – ukraińskich uchodźców, dla których rower to często podstawowe źródło transportu lub narzędzie niezbędne do wykonywania pracy. Dla dzieci to ich pierwsze, wymarzone jednoślady. Uzyskane dofinansowanie posłużyło do zakupu części zapasowych do naprawy rowerów, a także do zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy, szczególnie dzieciom, poprzez zakup kasków rowerowych, lampek przednich i tylnych, dzwonków i odblasków. Rowery i wyekwipowanie przekazano 25 uchodźcom.

Razem na tarasie

Szefowa projektu: phm. Joanna Zubel

Środowisko harcerskie: Hufiec Kraków-Śródmieście, Chorągiew Krakowska

Realizacja projektu polegała na wyremontowaniu i umeblowaniu tarasu w budynku, w którym mieści się centrum wsparcia, edukacji i integracji Spilno Hub Kraków. Jest to miejsce, w którym udzielane jest wsparcie uchodźcom ukraińskim - dzieciom, młodzieży i ich opiekunom, w tym pomoc psychologiczna, prawna i informacyjna. Prowadzone są też zajęcia językowe. Z pieniędzy z grantu zakupiono materiały potrzebne do wyremontowania tarasu oraz wyposażenia go, co umożliwiło prowadzenie na powietrzu różnych zajęć przez całe lato i jesień. Wszystkie prace przy modernizacji wykonane zostały przez wolontariuszy.

Przez harcerstwo do samodzielności

Szef projektu: hm. Artur Walczuk

Środowisko harcerskie: 1 Drużyna Wędrownicza „Połoniny”, Hufiec Ziemi Cieszyńskiej, Chorągiew Śląska

Projekt dotyczył udzielenia wsparcia trojgu uchodźcom z Ukrainy, którzy są członkami drużyny. Dla jednej z dziewcząt zakupiono wyposażenie obozowe, które umożliwia jej udział w obozach i innych formach wyjazdowych drużyny. W przypadku dwóch starszych osób wsparcie polegało na sfinansowaniu kursu i egzaminu na patent sternika motorowodnego (jedna osoba) i kursu prawa jazdy kategorii B (druga osoba), co umożliwi im podjęcie pracy, w której wykorzystają zdobyte uprawnienia (kierowcy i ratownika wodnego).

Skautowe Warsztaty Obozownictwa „W bratnim kręgu”

Szef projektu: hm. Artur Ośko

Środowisko harcerskie: 7 Samodzielna Drużyna Harcerska „Bracia Ognia” im. płk. Jana Piwnika ps. „Ponury”, Hufiec Kędzierzyn-Koźle, Chorągiew Opolska

Drużyna „Bracia Ognia” współpracuje z organizacją Skauci Ukrainy, która po wybuchu wojny w Ukrainie prowadzi też działalność wśród uchodźców ukraińskich w Polsce – w Opolu, Trójmieście i Warszawie. Razem z ukraińskim partnerem ustalono, że skauci mają potrzebę zorganizowania warsztatów dotyczących kształtowania umiejętności związanych z biwakowaniem i obozownictwem. W ramach projektu pokryte zostały koszty udziału w warsztatach (które odbyły się podczas biwaku w Trójmieście) 25 skautów, a także zakupiono niezbędny do przeprowadzenia takiego szkolenia sprzęt turystyczny, który przekazany został następnie ukraińskim skautom do wykorzystania w dalszej działalności. Biwak, przygotowany i przeprowadzony wspólnie z harcerzami, sprzyjał integracji w polskim środowisku, wzmocnieniu skautowych relacji i podtrzymaniu trwającej od wybuchu wojny współpracy.

Nadal pomagamy

Szefowa projektu: pwd. Lucyna Bogdał

Środowisko harcerskie: 7 Nowosądecka Drużyna Harcerska „Sądeckie Orły”, Hufiec Nowy Sącz, Chorągiew Krakowska

Realizacja projektu „Nadal pomagamy” polegała na zakupieniu potrzebnych przedmiotów i sprzętów dla 4 sióstr (w wieku 18, 12, 10 i niecałe 2 lata) przybyłych do Polski po rozpoczęciu wojny w Ukrainie i znajdujących się obecnie w rodzinie zastępczej. Dzięki wsparciu pozyskanemu z projektu dla dwóch dziewczynek – harcerek, które brały udział w Harcerskiej Akcji Letniej Hufca zakupiony został pełny harcerski ekwipunek: śpiwory, karimaty samopompujące, menażki, butelki-termosy, odzież turystyczna. Najstarsza z dziewcząt otrzymała laptop, który ułatwi jej dalszą edukacji i pomoże w usamodzielnieniu się, a najmłodsza z sióstr - wózek spacerowy.

Szlakiem tradycji

Szefowa projektu: hm. Justyna Blukacz

Środowisko harcerskie: Zespół instruktorski „Pomocni”, Hufiec Nowy Sącz, Chorągiew Krakowska

Współpracując od wybuchu wojny w Ukrainie z uchodźcami przebywającymi na terenie działania hufca, instruktorzy zespołu „Pomocni” udzielali im różnorodnej pomocy. Tym razem w ramach pozyskanego grantu zorganizowali dla członków klubu ukraińskiego działającego przy jednej ze szkół wycieczkę, która pozwoliła uchodźcom na pogłębienie kulturalnej i religijnej więzi ze swoim krajem. Była to wycieczka autokarowa szlakiem cerkwi na terenie Sądecczyzny, podczas której odwiedzili cerkwie w Kamionce, Jamnicy, Królowej Polskiej, Królowej Górnej, Boguszy, Binczarowej, Powroźniku, Tyliczu i Krynicy. W Krynicy Zdroju zwiedzili park miniatur przy cerkwi prawosławnej i grób Nikifora. Beneficjentami projektu były osoby w różnym wieku - dzieci, młodzież i dorośli, w tym seniorzy.

Wsparcie rodziny

Szefowa projektu: hm. Kamila Bokacka

Środowisko harcerskie: Hufiec Uroczysko Konstancin, Chorągiew Stołeczna

Celem projektu było wsparcie ukraińskiej rodziny mieszkającej na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna w zakresie dostępności komunikacyjnej, rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka oraz przygotowania rodziny do nadchodzącego sezonu jesienno-zimowego. Rodzina składa się z czterech osób: mamy, taty i dwóch synów, z których jeden jest dzieckiem z niepełnosprawnością, chorym na dziecięce porażenie mózgowe. Po analizie przeprowadzonej metodą wywiadów bezpośrednich w odpowiedzi na zidentyfikowane potrzeby zakupiono kwartalne bilety komunikacji miejskiej dla rodziców i nową odzież jesienno-zimową dla dzieci i rodziców oraz sfinansowano serię zabiegów rehabilitacyjnych dla syna z niepełnosprawnością.

Razem po Moc

Szefowa projektu: phm. Joanna Zubel

Środowisko harcerskie: Zespół Wsparcia Psychologicznego, Chorągiew Krakowska

Projekt skierowany był do grupy konkretnych osób – ukraińskich uchodźców, korzystających ze wsparcia psychologicznego i psychospołecznego w ramach Spilno Hub Kraków - centrum wsparcia, edukacji i integracji prowadzonego przez Chorągiew Krakowską w ramach partnerstwa z Biurem UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. Polegał na przeprowadzeniu przez specjalistów konsultacji psychologicznych i play therapy. W ramach grantu troje dzieci z Ukrainy wzięło udział w serii 10 indywidualnych sesji prowadzonych przez certyfikowanego play terapeutę. Dodatkowo 6 osób (dzieci i opiekunów) uczestniczyło w serii 5 indywidualnych sesji prowadzonych przez ukraińskie psycholożki. Zakupiono również materiały do prowadzenia sesji, w tym glinę, farby, markery, sensoplastelinę oraz inne materiały do pracy sensorycznej.

Odpowiednio do potrzeb

Szef projektu: hm. Artur Walczuk

Środowisko harcerskie: 1 Drużyna Wędrownicza „Połoniny”, Hufiec Ziemi Cieszyńskiej, Chorągiew Śląska

Za pieniądze z grantu sfinansowana została pomoc dla dwójki uchodźców z Ukrainy – członków drużyny „Połoniny”. Kurs prawa jazdy dla druhny, która jest studentką Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego i musi łączyć naukę z pracą z powodu sytuacji materialnej rodziny – ukończenie kursu zwiększy jej możliwości zarobkowe i będzie długoletnią inwestycją na przyszłość. Zakup laptopa dla druha, ucznia technikum fotograficznego – laptop umożliwi mu zarówno przygotowywanie się do zajęć szkolnych, jak również realizację pasji, którą jest fotografia.

Wsparcie harcerek i harcerzy z Ukrainy
33 Konstancińskiej Drużyny Harcerskiej „Borysfen”

Szef projektu: hm. Robert Bokacki

Środowisko harcerskie: Hufiec Uroczysko Konstancin, Chorągiew Stołeczna

Hufiec Uroczysko Konstancin od wybuchu wojny w Ukrainie oprócz innych form niesienia pomocy bardzo aktywnie angażuje się we wspieranie ukraińskich uchodźców na terenie swojej gminy. Rezultatem tych działań i przejawem integracji uchodźców w środowisku lokalnym jest zorganizowanie w hufcu drużyny harcerskiej, skupiającej młodzież ukraińską – 33 Konstancińskiej Drużyny Harcerskiej „Borysfen”, prowadzonej przez instruktorów z Ukrainy, którzy przed wojną działali w organizacjach skautowych. W ramach projektu zakupione zostało dla drużyny: umundurowanie dla 10 osób oraz sprzęt potrzebny do realizacji programu harcerskiego - busole do zajęć w terenie, kociołki do gotowania na ognisku podczas wycieczek i biwaków oraz apteczki pierwszej pomocy do zajęć z samarytanki.

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

22 1140 1010 0000 5392 2900 1017

CZY WIESZ, ŻE...

Drużynowi ZHP przepracowują społecznie łącznie 8 mln godzin w ciągu roku. Jeżeli przeliczyć to na złotówki, wartość pracy wolontariackiej wyniosłaby 136 mln zł.
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!
Skip to content