O specjalności ratowniczej w ZHP
Specjalność ratownicza jest jedną z najpopularniejszych w Związku Harcerstwa Polskiego. Każdy harcerz i harcerka, którzy planują rozwój instruktorski w organizacji, mają obowiązek przejść szkolenie z pierwszej pomocy. Dzięki temu mamy pewność, że harcerscy instruktorzy, w razie potrzeby, będą odpowiednio przygotowani, by udzielić pierwszej pomocy swoim podopiecznym. Dla wielu z nich jest to początek nowej pasji, jaką staje się ratownictwo.
Ratownicy w ZHP
Harcerska Szkoła Ratownictwa (HSR) jest Wydziałem Głównej Kwatery odpowiedzialnym za specjalność ratowniczą i prowadzenie kursów z zakresu pierwszej pomocy. HSR oferuje członkom organizacji w wieku 15-21 lat Kursy Pierwszej Pomocy HSR Moduł I i II. Po ich ukończeniu wędrownicy mają możliwość dalszego rozwoju w ramach specjalności ratowniczej na dwóch ścieżkach:
- kształceniowej – instruktorzy ZHP mogą wziąć udział w Kursie Instruktorskim HSR, a następnie prowadzić szkolenia z pierwszej pomocy;
- specjalnościowej – działanie w terenowych jednostkach ratowniczych, czyli Inspektoratach Ratowniczych, Harcerskich Klubach Ratowniczych i jednostkach o specjalności ratowniczej. W nich, osoby zainteresowane pierwszą pomocą mogą rozwijać swoją wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa przedmedycznego i zdobywać dalsze – państwowe uprawnienia.
Warsztaty dla ratowników
Dla tych, którzy w ramach swojego rozwoju wybrali ścieżkę specjalnościową, zorganizowano weekendowe warsztaty dla szefów inspektoratów ratowniczych i jednostek ratowniczych, które odbyły się w Warszawie, w terminie 4-6 października 2024 r. Uczestnikami warsztatów były osoby, które na co dzień zajmują się pracą ze specjalnością ratowniczą w swoich jednostkach terenowych, propagują gotowość do niesienia pomocy potrzebującym, prowadzą szkolenia z pierwszej pomocy oraz koordynują działania jednostek ratowniczych.
Nowe umiejętności
Podczas weekendowego spotkania instruktorzy wzięli udział w:
- szkoleniu z medycyny pola walki, w ramach którego przećwiczyli zakładanie staz taktycznych, udrażnianie poszkodowanych za pomocą rurek nosowo-gardłowych, stosowanie opatrunków indywidualnych oraz transport poszkodowanych z wykorzystaniem folii NRC;
- specjalistycznych zajęciach z ratownictwa w Centrum Symulacji Medycznych WUM – gdzie pracowniczka Centrum przeprowadziła pokaz szkolenie m.in. pracy w karetce i prowadzenia akcji ratunkowej poszkodowanego w wypadku samochodowym, odbierania porodów, udrażniania poszkodowanych różnymi technikami, prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czy opieki szpitalnej małych dzieci;
- zajęciach na temat organizacji zabezpieczeń medycznych na różnych poziomach organizacji we współpracy z profesjonalnymi służbami mundurowymi;
- szkoleniu na temat NATO dotyczącym zasad oraz procedur funkcjonowania NATO wraz z zapoznaniem systemów alarmowych;
- dyskusji o działalności specjalności ratowniczej w chorągwiach i hufcach.
Był to naprawdę intensywny, wypełniony nową wiedzą i umiejętnościami weekend. Uczestnicy po powrocie do swoich jednostek terenowych będą przekazywali zdobytą wiedzę wychowankom, dzięki czemu poziom świadomości pierwszej pomocy w ZHP, ale i ogólnie w społeczeństwie będzie wzrastał.
Wsparcie Ministerstwa Obrony Narodowej
Warsztaty dla szefów inspektoratów ratowniczych i szefów jednostek ratowniczych są wydarzeniem realizowanym przez Harcerską Szkołę Ratownictwa ZHP, w ramach projektu „Warsztaty Harcerskiej Szkoły Ratownictwa ZHP — Praktyczne upamiętnienie 25-lecia członkostwa Polski w NATO”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.
Dzięki wsparciu z MON mogliśmy postawić na profesjonalne szkolenia i zapewnienie uczestnikom wiedzy na najwyższym poziomie. Jesteśmy przekonani, że przełoży się to na późniejsze działania w inspektoratach i jednostkach ratowniczych.
Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.