Rada Działalności Pożytku Publicznego to organ opiniodawczo-doradczy działający przy Ministrze do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, którego celem jest wspieranie organizacji pozarządowych, prowadzenie dialogu obywatelskiego oraz doradzanie w sprawach kluczowych dla polskiego społeczeństwa.
Rada jest jedyną instytucją, która umożliwia regularny dialog między obywatelami i organizacjami pozarządowymi (tzw. trzecim sektorem) a instytucjami publicznymi, takimi jak rząd.
Obecność w tym organie umożliwia także współpracę z innymi instytucjami zajmującymi się dialogiem w różnych obszarach takich jak Komisja Wspólna Rządu i Rada Samorządu Terytorialnego, Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu oraz Rada Dialogu Społecznego.
18 listopada 2024 roku harcmistrzyni Martyna Kowacka, naczelniczka ZHP, została powołana na członkinię Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Związek Harcerstwa Polskiego od ponad stu lat kształtuje charaktery młodych ludzi, ucząc ich odpowiedzialności, służby oraz zaangażowania społecznego. Dołączenie do instytucji jaką jest Rada Działalności Pożytku Publicznego to ogromne wyróżnienie i szansa na jeszcze większy wpływ harcerstwa na kształtowanie inicjatyw społecznych w naszym kraju.
Wartości ZHP – braterstwo, empatia i praca nad sobą – stanowią fundament, na którym budujemy silne i aktywne społeczeństwo obywatelskie. Harcerstwo to nie tylko organizacja, to styl życia, który przygotowuje młodzież do aktywnego udziału w życiu społecznym i podejmowania wyzwań współczesnego świata.
ZHP w Radzie Działalności Pożytku Publicznego
Obecność naczelniczki ZHP w organie takim jak Rada Działalności Pożytku Publicznego to nie tylko wyróżnienie, ale przede wszystkim okazja do realnego wpływu na kształtowanie inicjatyw społecznych i budowanie dialogu obywatelskiego w Polsce. Doświadczenie ZHP w pracy z młodzieżą, organizacji wolontariatu i realizacji projektów społecznych jest cennym wkładem w rozwój sektora pozarządowego w Polsce.
Zadania Rady Działalności Pożytku Publicznego
Rada Działalności Pożytku Publicznego nie tylko monitoruje i analizuje potrzeby społeczności, ale także współpracuje z różnymi organizacjami, by wspólnie tworzyć najlepsze rozwiązania dla kraju.
ZHP – sprawności na całe życie
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 16 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok.
Dowiedz się więcej o aktywności społecznej w ZHP: https://zhp.pl/odkryj/aktywnosc-spoleczna/
Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.