Powódź w Polsce – pomoc ZHP na terenach powodziowych
ZHP, jako jedna z największych organizacji harcerskich w Polsce, od lat organizuje akcje pomocy innym. Harcerze aktywnie wspierają lokalne społeczności, niosąc pomoc zarówno fizyczną, jak i logistyczną. Służba ta jest nie tylko wyrazem solidarności, ale także realizacją harcerskiej idei niesienia pomocy bliźniemu. Powódź w Polsce, to dziś kolejne pole harcerskiej służby.
Harcerska służba w Nysie
Jedną z osób, która zaangażowała się w akcję pomocy, jest przewodnik Aleksander Panasiuk. Jak sam mówi:
Jesteśmy tutaj w ramach alertu naczelniczki ZHP. Pełnimy służbę na drugiej zmianie tego alertu. Aktualnie jesteśmy w okolicach Nysy, a także w miejscowościach pod Nysą i uprzątamy teren. Pomagamy tutaj osobom dotkniętym przez powódź, sprzątamy podwórka, a aktualnie z kolegą zajmujemy się czyszczeniem rowów przydrożnych
Dla Aleksandra nie była to pierwsza służba. Jak sam przyznaje, od lat angażuje się w różnorodne inicjatywy pomocowe w ramach ZHP:
Byłem na trzech zmianach Zastępu Granica. Kiedy ogłoszono nabór na alert powodziowy, stwierdziliśmy z bratem i koleżankami, że i teraz przyjedziemy i pomożemy. Tak jak pomagaliśmy wcześniej na granicy uchodźcom, tak teraz pomagamy tutaj.
Aleksander dostrzegł także duże zmiany w tym, jak ludzie podchodzą do pomocy innym:
Dzisiaj sprzątaliśmy cały dzień magazyn z darami dla całego powiatu. Muszę przyznać, że w porównaniu do tego, co widzieliśmy na przykład w Medyce czy Przemyślu podczas służby dla Ukrainy, to ta pomoc jest o wiele bardziej zorganizowana. Ludzie przynoszą przemyślane, przygotowane i spakowane dary, więc łatwiej to wszystko koordynować
Misja ZHP w akcji – pomoc w Paczkowie
Również przewodniczka Emilia Sobota z Hufca ZHP Ziemi Mikołowskiej zaangażowała się w pomoc osobom poszkodowanym przez powódź. Jak opowiada:
Pracowaliśmy wcześniej na magazynie na Dolnym Śląsku, gdzie pakowaliśmy paczki. A teraz jesteśmy w Paczkowie, gdzie wykonujemy prace gospodarcze.
Emilię, szczególnie wzruszyło pozytywne nastawienie ludzi, którzy zostali dotknięci przez powódź w Polsce:
To, że ci ludzie, mimo wielkiej tragedii, która ich spotkała, są bardzo serdeczni, uśmiechnięci i pozytywnie nastawieni do wszystkich
ZHP – tradycja niesienia pomocy
Pomoc niesiona przez harcerzy ZHP to nie tylko natychmiastowa reakcja na klęski żywiołowe, ale także długofalowe wsparcie lokalnych społeczności. Działania członków ZHP obejmują zarówno prace fizyczne, jak i wsparcie logistyczne, organizowanie darów czy też pomoc merytoryczną dla instruktorów ZHP, w tym jak rozmawiać o tej katastrofie podopiecznymi. Zdajemy sobie sprawę, że powódź w Polsce dotknęła także wielu członków naszej organizacji – dlatego oferujemy im wsparcie psychologiczne, dostępne w STREFIE Pomocy – specjalnym harcerskiem telefonie zaufania prowadzonym przez członków ZHP, którzy są psychologami. Harcerze ZHP od lat pełnią służbę tam, gdzie jest potrzebna, pokazując, że gotowość do pomocy to jedna z kluczowych wartości tej organizacji.
Dlaczego służba w ZHP jest ważna?
Dla członków ZHP, usuwanie skutków powodzi to nie tylko obowiązek, ale także wyraz solidarności i empatii wobec innych. Jak podkreślają harcerze, takie akcje uczą ich odpowiedzialności i dają możliwość realnego wpływu na życie osób w potrzebie.
Zdecydowanie cieszy nas to, że możemy tu być i pomagać. Widząc zalane pola i zniszczone domy, mamy świadomość, jak wielkie znaczenie ma każda pomoc
– mówi Aleksander.
Powódź w Polsce – jak mogę pomóc?
Służba harcerzy w miejscowościach dotkniętych powodzią jest przykładem działania, które ma realny wpływ na poprawę sytuacji poszkodowanych. Ich obecność i zaangażowanie pokazują, jak wielką wartość ma pomoc niesiona w trudnych chwilach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniach ZHP, odwiedź stronę poświęconą harcerskiej służbie w czasie powodzi w Polsce.
Możesz wesprzeć także nasze działania pomocowe, wpłacając na naszą zbiórkę:
Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.