Powódź 2024 – „Każda para rąk się przyda do pracy”
Pionierka Klaudia Tworek z Hufca ZHP Tarnobrzeg, mająca 20 lat, nie miała wątpliwości, dlaczego przyjechała do Paczkowa.
Najpierw czyściliśmy rowy z traw i słomy. Nawet ryby tam były! Później wynosiliśmy z domu meble – wszystkie koce, rzeczy, wersalki, meble. Wszystko, co było zalane i zniszczone
– relacjonuje Klaudia.
Jak sama mówi, przyjechała, by pomóc, bo wie, że mieszkańcy Paczkowa są w trudnej sytuacji i potrzebują wsparcia.
Nie są w stanie zrobić tego sami, dlatego każda para rąk się przyda do pracy.
– podkreśla młoda harcerka.
Klaudia, podobnie jak wielu innych harcerzy, czuje silne poczucie obowiązku niesienia pomocy tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Dzięki takim postawom społeczność Paczkowa może zobaczyć, że nie jest sama!
Wartości ZHP – „Chcę dawać przykład”
Przewodniczka Paulina Hanak z Chorągwi Śląskiej, przyjechała do Paczkowa nie tylko po to, by pomagać, ale także by inspirować młodszych harcerzy.
Przyjechałam dawać przykład moim wędrownikom, że warto szukać służby i pomagać.
– wyjaśnia Paulina. Choć jej podopieczni są jeszcze zbyt młodzi, by uczestniczyć w takiej akcji, Paulina ma nadzieję, że będą czerpać przykład z jej postawy.
Od samego rana Paulina wraz z innymi harcerzami zajmowała się sprzątaniem ulic, zbieraniem gałęzi i usuwaniem przedmiotów, które powódź porzuciła na parterach budynków. To, co najbardziej ją wstrząsnęło, to ogrom śmieci i zniszczeń:
Śmieci, meble i wszystkie sprzęty leżą po prostu wzdłuż ulic, wzdłuż rzek. Ktoś musi to wszystko posprzątać.
ZHP pomaga – harcerzy kolejny raz ruszyli do służby
Odkrywca Aleksander Charnik z Hufca ZHP Tarnobrzeg, również postanowił przyłączyć się do akcji pomocy w Paczkowie. Już od rana harcerze nosili worki i usuwali z domów wszystko, co powódź zniszczyła. Dla Aleksandra służba nie jest nowością – wcześniej pomagał osobom na granicy, w czasie wybuchu wojny w Ukrainie. Dzięki tym doświadczeniom, dziś czuje jeszcze większą motywację, aby pomagać.
Byłem na granicy i pomagałem osobom z innych krajów. Więc, jak teraz w Polsce jest problem, to pomożemy naszym
– podkreśla. Harcerze pozostaną w Paczkowie na pięć dni, aby wspomóc lokalną społeczność w usuwaniu zniszczeń i organizacji życia po powodzi.
Wspólne siły harcerzy w walce z powodzią
Służba harcerzy podczas katastrof, takich jak powódź, ma ogromne znaczenie. Stanowi istotne wsparcie dla mieszkańców w usuwaniu skutków powodzi. Zaangażowanie tak młodych osób w pomoc innym daje nadzieję w obliczu tej tragedii.
Przewodniczka Paulina Hanak, odkrywca Aleksander Charnik i pionierka Klaudia Tworek to tylko niektóre z osób, które przyłączyły się do tej ważnej misji. Obecnie powodzianom pomaga ponad 2000 harcerzy i harcerek z całej Polski. Ich historie pokazują, że pomoc niesiona z sercem może zmienić życie osób w potrzebie.
Powódź 2024 – jak pomóc?
ZHP od lat angażuje się w różne akcje pomocowe i zaprasza wszystkich do wspierania lokalnych społeczności. Dziś, możesz wesprzeć nasze działania w usuwaniu skutków powodzi, wpłacając na zbiórkę:
Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.
Dowiedz się, jak harcerze z całej Polski pomagają społecznościom dotkniętym powodzią:
- Pomoc po powodzi – 2 historie służby harcerzy ZHP wspierających usuwanie skutków kataklizmu
- Ponad 2000 harcerzy i harcerek ZHP pomaga powodzianom!