„Tamte dziewczęta stały się chlubą naszej historii. Dowiodły niezwykłej mocy ducha, twardej woli obowiązku, nieustępliwego poczucia odpowiedzialności' – A. Kamiński. Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego zapraszamy do udziału w akcji „Podziękuj Bohaterkom Powstańczej Warszawy".
Wystarczy pobrać specjalną kartkę, wydrukować ją, zrobić sobie z nią zdjęcie i umieścić na swojej tablicy na Facebooku, na Instagramie lub Twitterze, oznaczając zdjęcie hashtagiem #bohaterkiwarszawy. Ten prosty gest może być znakiem naszej pamięci i wyrazem naszego podziękowania tym kobietom, które nie bały się poświęcić zdrowia i życia w walce o wolną stolicę.
Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni i zakończyć się szybkich zwycięstwem i świętem wolności. Dlatego też wiele kobiet poszło na barykady, stając się symbolem największej ofiarności, poświęcenia i męstwa. Działając w Armii Krajowej i podziemnym harcerstwie ratowały rannych i trwały przy nich wiedząc, że zginą, przenosiły pod ostrzałem rozkazy i meldunki, budowały barykady, transportowały broń, przeprowadzały kanałami, otaczały opieką ludność cywilną i zdobywały żywność.
W momencie wybuchu Powstania w stolicy było pół miliona kobiet. Słynne – jak Krystyna Krahelska – Warszawska Syrena, aktorki tak popularne, jak Danuta Szaflarska i Alina Janowska, o mało znanych kartach powstańczego bohaterstwa. Wpisane w literaturę i legendę – jak Krysia Wańkowiczówna z „Ziela na kraterze”. Brawurowe sportsmenki, jak 24-krotna mistrzyni Polski w narciarstwie – Barbara Grocholska, Matula Polskich Harcerzy – Zdzisława Bytnarowa – matka „Rudego” z „Kamieni na szaniec”, trzynastoletnia Haneczka, która zginęła ratując płonący podczas walk i wiele, wiele innych.
Naszym gestem możemy podziękować nie tylko tym znanym, opisanym w książkach, uwiecznionym na filmach, ale również, a może przede wszystkim, tysiącom tych anonimowych Bohaterek Powstańczej Warszawy.