W dniach 28 lutego-2 marca odbył się w Warszawie drugi biwak trwającej edycji Kursu Harcmistrzowskiego „Cogito”.

 

   
Podczas biwaku „Czym jest mistrzostwo?”, przyszli harcmistrzowie rozważali kwestię wyzwań stojących przed harcerstwem, analizując takie tematy jak nowoczesny patriotyzm, największe wyzwania świata, na które możemy mieć dziś realny wpływ, miejsca służby w harcerskim wychowaniu, głębokich motywacji młodych ludzi do czynienia dobra czy zagrożeń świata, które na to wychowanie mogą mieć wpływ negatywny. Podczas całodziennej warszawskiej gry rowerowej instruktorzy między innymi spotkali się w Sejmie RP z posłami z Parlamentarnego Zespołu ds. Harcerstwa hm. Bożeną Kamińską i legendą polskiego TOPR Piotrem van der Coghen, byłym instruktorem i komendantem jednego z krakowskich szczepów. Instruktorzy pełnili też wymiennie całodzienną służbę w ośrodku dla bezdomnych, podczas której między innymi przeprowadzone zostały szkolenia z pierwszej pomocy, służba w magazynach, bibliotece i kuchni ośrodka. Kanwą do sobotniej gry były punkty Prawa Harcerskiego i motywacja do poszerzania harcmistrzowskiej perspektywy ich podejmowania w codziennej instruktorskiej służbie.

   

Gośćmi instruktorskich wieczornych kominków był Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł, który opowiedział instruktorom o tym w jaki sposób należy dziś przyglądać się światu, aby mieć w sobie gotowość do podejmowania w harcerskim programie trudnych tematów oraz hm. Marek Frąckowiak, który jako jeden ze współzałożycieli ZHR opowiadał o motywacjach do ówczesnego powołania nowej harcerskiej organizacji. Instruktorzy rozmawiali o tym jak ważna jest dziś współpraca między harcerskimi organizacjami, opowiadali o swoich wielu bardzo pozytywnych doświadczeniach w tym zakresie.

   

Niedzielne przedpołudnie wypełnione zostało gorącymi dyskusjami, o tym jak ważna jest praca z kadrą i z którymi spotykają się instruktorzy w tym zakresie. Instruktorzy przygotowali ponad 200 pomysłów wdrożeniowych mających odpowiadać na te problemy. 

  

Gorąca sytuacja na Ukrainie była też przyczynkiem do dynamicznego wprowadzenia do programu biwaku rozmowy na ten temat. Zastępy planowały ewentualne działania, które mogą być odpowiedzią harcerskich środowisk na potrzebę pomocy z naszej strony. Instruktorzy analizowali możliwe scenariusze polityki międzynarodowej według harcerskiej zasady "Bądź gotów!"

 

  
hm. Dorota Całka
Komendantka Kursu Harcmistrzowskiego "Cogito"