Jakie cechy metody kształcenia kadry są kluczowe?
W harcerskim kształceniu, które ma na celu rozwój nie tylko kompetencji, ale także wartości i postaw, cechy metody odgrywają kluczową rolę. Indywidualność w pracy z uczestnikami pozwala na dopasowanie podejścia do ich unikalnych potrzeb, predyspozycji i sposobów przyswajania wiedzy. Pośredniość to zasada, która umożliwia rozwijanie samodzielności i odpowiedzialności uczestników poprzez odpowiednie formy przekazywania wiedzy, z zachowaniem przestrzeni do refleksji i samodzielnych odkryć. Natomiast naturalność dotyczy autentyczności metod wykorzystywanych w procesie kształcenia, tak aby były one zrozumiałe i angażujące dla słuchaczy, a jednocześnie spójne z wartościami, jakimi kieruje się ZHP.
Kluczowe pytania poruszane w 8 odcinku podcastu Impuls Kształceniowy
Podczas rozmowy prowadzący skupiają się na praktycznym zastosowaniu tych cech w pracy instruktora oraz kształceniowca. Jak indywidualność wpływa na dostosowanie metod do potrzeb uczestników? Jakie wyzwania wiążą się z pośredniością i jak wspiera ona efektywność pracy z kadrą? Co sprawia, że nasze metody kształcenia są naturalne i jak możemy je jeszcze bardziej udoskonalić, by były autentyczne i angażujące?
Te i inne pytania omawiane są przez Agnieszkę i Krzysztofa, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami z pracy w ZHP i z kształceniem kadry w duchu harcerskich wartości.
Posłuchaj teraz i rozwijaj swoje umiejętności instruktorskie!
Nie czekaj, odsłuchaj 8. odcinek podcastu i dowiedz się, jak wprowadzać metodę harcerską do procesu kształcenia kadry. Rozwój indywidualnych umiejętności instruktorskich, poprawa jakości szkoleń, kursów oraz zwiększenie efektywności działań kształceniowych w ZHP to tylko niektóre z korzyści, które czekają na ciebie!
Wróć do 7. odcinka po więcej omawianych cech metody
Jeśli przegapiłeś poprzedni odcinek, to koniecznie wróć do pierwszej części rozmowy, która skupia się na dobrowolności i świadomości celów oraz pozytywności i wzajemności oddziaływań. Co to oznacza w kontekście kształcenia kadry? Jakie korzyści płyną z ich stosowania w praktyce? Rozważanie o cechach poprzedza rozmowa o stosowaniu HSW w kształceniu.
Kolejny odcinek już za miesiąc
Impuls kształceniowy – to podcast Centralnej Szkoły Instruktorskiej skierowany do instruktorów zajmujących się kształceniem i pracą z kadrą, choć oczywiście zapraszamy do słuchania wszystkich. W podcaście podejmujemy szeroko rozumiane tematy kształceniowe, dyskutujemy o sprawach bieżących, inspirujemy i dzielimy się doświadczeniami. Program dostępny jest na YouTube, na kanale ZHP, w każdą pierwszą sobotę miesiąca – kolejny, 9. odcinek, będzie dostępny w styczniu!