7 maja 2014 roku, tuż przed północą, rozpoczęły się na Westerplatte obchody okrągłej, 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Przy pomniku Obrońców Wybrzeża zgromadziło się ponad tysiąc osób, a wśród nich harcerze z Chorągwi Gdańskiej z druhną Naczelnik ZHP hm. Małgorzatą Sinicą.

Przed północą na Westerplatte rozpoczęły się uroczystości z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Przemówienie wygłosił prezydent Bronisław Komorowski, który oddał hołd żołnierzom oraz osobom walczącym o wolność Polski. W wydarzeniu wzięli udział: sekretarz generalny ONZ, przewodniczący Rady Europejskiej oraz ostatni żyjący weterani II wojny światowej.

9 maja 2014 roku harcerze z Chorągwi Stołecznej wzięli udział w projekcie „Światło dla Pokoju – edukacja dla przyszłości”. O godz. 12:00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie zostały wypuszczone setki białych gołębi pocztowych na znak pokoju. Wieczorem na Plaży Miejskiej w Wilanowie harcerze ułożyli z tysięcy zniczy napis PEACE (ang. pokój), który był transmitowany z lotu ptaka na cały świat, jako hasło przewodnie akcji „Światło dla Pokoju – edukacja dla przyszłości”.