Najmłodsi członkowie Związku Harcerstwa Polskiego, czyli zuchy, rozpoczynają swoją harcerską przygodę już w wieku 6 lat. To wtedy wkraczają na ścieżkę pełną przyjaźni, sprawności i niezapomnianych doświadczeń!

Metodyka zuchowa

Metodyka zuchowa odgrywa fundamentalną rolę w holistycznej ścieżce harcerskiej, zwanej ciągiem wychowawczym. To właśnie w ramach działalności gromady zuchowej najmłodsi członkowie poprzez zabawę poznają otaczający je świat, zdobywają wiedzę i nowe umiejętności. Zbiórki zuchowe oparte są o realizowane tropy, czyli cykle zbiórek, które poświęcone są danej tematyce z kategorii artystycznych, bajkowych, kulturoznawczych, obywatelskich, przyrodniczych, sportowych i turystycznych czy zawodowych. I tak przykładowo: w jednym miesiącu zuchy odwiedzają Stumilowy Las, gdzie w obecności Kubusia Puchatka i jego najbliższych poznają wartość przyjaźni, a jednocześnie dowiadują się od Królika jak dbać o rośliny, tak by w kolejnym miesiącu pochylić się nad zawodem lekarza czy kolejarza – oczywiście wszystko w formie zabawy. Formy pracy wyróżniane w metodyce zuchowej, dopasowane do dzieci w wieku 6-10 lat, są skupione wokół każdej ze sfer rozwoju psychofizycznego.

Co daje bycie zuchem?

Bycie zuchem jest możliwością do stanowienia części radosnej i wspierającej społeczności, w której każdy uczestnik ma szansę rozwijać swoje talenty i pasje, poznawać nowe osoby oraz zacieśniać więzi przyjaźni. Dzięki różnorodnym aktywnościom zuchy uczą się współpracy, odpowiedzialności, szacunku dla innych, a także zdobywają umiejętności przydatne w codziennym życiu. Bycie zuchem to także wprowadzenie do wartości takich jak odwaga, uczciwość i solidarność. Zuchy uczą się, jak być dobrymi ludźmi, jak dbać o innych, szanować przyrodę, a także jak stawiać czoła wyzwaniom, które stawia przed nimi świat. Przynależenie do gromady zuchowej to także czas odkrywania pasji i rozwijania zainteresowań w atmosferze zabawy, radości i wspólnego działania. Każda zbiórka, wycieczka i zadanie to okazja do nauki przez doświadczenie, która pozostaje z dzieckiem na całe życie. W gromadzie zuchowej dzieci zdobywają pierwsze sprawności, które pozwalają im z dumą patrzeć na swoje osiągnięcia i kształtują ich poczucie własnej wartości. Bycie zuchem to pierwsze kroki na drodze ku samodzielności, odpowiedzialności i aktywności społecznej.

Konferencja zuchmistrzowska

22 marca 2025 roku odbyła się Konferencja Zuchmistrzowska „Nurt” organizowana przez Wydział Zuchowy Głównej Kwatery ZHP. Tego rodzaju formy kształceniowe, stanowiące pole do wymiany doświadczeń i inspiracji, pojawiają się w harmonogramie działań cyklicznie. Uczestnikami wydarzenia byli instruktorzy i instruktorki – specjaliści w metodyce zuchowej – którzy w swojej codziennej pracy wspierają drużynowych – liderów gromad zuchowych. Jest to bardzo trafiona forma poszerzania wiedzy, ale przede wszystkim praca nad udoskonalaniem metody pracy z zuchami. Założenia metodyki zuchowej zostały opracowane prawie 100 lat temu. Większość z jej elementów nie uległa zmianie od tak długiego czasu. To świadczy o jej dopracowaniu, trafności, a także świetności. Jednakże ZHP jako czołowa organizacja wychowawcza stale idzie za nurtem zmian zachodzących w społeczeństwie, a co za tym idzie, odpowiada na potrzeby swoich członków i członkiń.

Uczestnicy konferencji zuchmistrzowskiej nurt, siedzący na krzesłach. Po lewej stronie mężczyzna w ciemnozielonym mundurze, okularach i kręconych włosach, obok kobieta, w okularach, szarym mundurze harcerskim i spódnicy, z nogami założonymi "noga na nogę".

Fot. Michał Wiraszka

Doskonalenie wiedzy metodycznej

Podczas konferencji, w pierwszej kolejności, poruszona została tematyka musztry zuchowej. Stanowi ona jedno z podstawowych narzędzi, które pomaga w wychowywaniu dzieci w duchu współpracy i odpowiedzialności. Choć słowo musztra może kojarzyć się z rygorystycznym szkoleniem wojskowym, w przypadku zuchów ma to zupełnie inne, łagodniejsze i dostosowane do wieku dzieci znaczenie. Musztra zuchowa polega na nauce prostych komend, które wydawane są przez drużynowego w sposób niewerbalny. Celem musztry zuchowej jest nauczenie dzieci wykonywania poleceń w sposób zorganizowany i z poszanowaniem zasad. Kolejno zuchmistrzowie pochylili się nad kwestią Obietnicy Zucha i ujednolicenia zasad zdobywania odznaki tożsamościowej – Znaczka Zucha, który najmłodsi członkowie noszą na swoim mundurze. W ostatniej części omówione zostały wyniki pilotażu wyzwań zuchowych – narzędzia, które wspiera zuchy w rozwoju emocjonalnym i duchowym. Uczestnicy mieli okazję wypracować swoje propozycje wyzwań, które zasilą tworzone poradnictwo. Ponadto zaprezentowane zostały proponowane zmiany w zakresie sprawności zuchowych. Konferencja była okazją do spotkania specjalistów z metodyki zuchowej z całej Polski, tak aby nawiązać dialog, wymieniać się poglądami i wspólnie móc usprawniać metodykę zuchową, zgodnie z wyzwaniami, jakie stawia XXI wiek.

zhp konferencjaZuchowai michal wiraszka 2208

Fot. Michał Wiraszka

Wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży

Na co dzień, Związek Harcerstwa Polskiego realizuje misję wspierania w wychowywaniu dzieci i młodzież poprzez nieustanne stawianie przed nimi wyzwań. Kluczową rolę w procesie przekazywania wartości oraz wspierania w rozwoju stanowią rodzice.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wspierać w rozwoju swoje pociechy, zachęcamy do wysłuchania Podcastu ZHP I Iskierka:

Pośrednią rolę w kształtowaniu charakteru u najmłodszych stanowią także gawędy, czyli opowieści, przekazujące cenne lekcje o harcerskich wartościach. Posłuchaj ich tutaj.

NIW ROHIS obowiazek informacyjny www 2 1024x215 1