Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział ok. 80 osób z całej Polski, a także delegacje z Ukrainy oraz Słowacji. Jej celem było przedstawienie różnorodności działań harcerskich drużyn wodnych, podzielenie się dobrymi praktykami oraz zintegrowanie środowiska instruktorskiego.

Podczas spotkania przedstawiono program pracy drużyn wodnych w Chorągwi Śląskiej, spotkania wodniaków tj. Spartakiada, Odrzański Spływ Wiosenny, AQUA, Eurosea, posłuchaliśmy o nietypowych działaniach takich jak nurkowanie czy budowa łodzi szkieletowych, a także o propozycjach szkoleniowych jak kurs organizatorów harcerskich spływów kajakowych. Skauci ze Słowacji oraz Ukrainy przedstawili jak wygląda skauting wodny w ich krajach. Nie zabrakło także zaproszenia na konferencję Eurosea 13, która odbędzie się we wrześniu 2016 roku w Pucku. Zwieńczeniem części roboczej było przedstawienie propozycji Programu Wychowania Wodnego w ZHP. Nie zabrakło także aktywności tj. wyjazd do stanicy 10 HDŻ w Szopienicach, gdzie uczestnicy mieli okazję popływać na sprzęcie drużyny i poznać jej działanie oraz wieczornych warsztatów z tańca żeglarskiego. W niedzielę odbyło się rozdanie nagród w konkursie Harcerski Rejs Roku oraz przedstawienie planów wydziału do końca 2017 roku.

Organizatorem konferencji był Wydział Wychowania Wodnego GK ZHP oraz Zespół Pilota Chorągwi Śląskiej. To pierwsza od wielu lat taka propozycja dla harcerzy pracujących ze specjalnością wodną.