Otwarcie ekspozycji w Ustrzykach Dolnych było pierwszym punktem bogatego programu harcerskiego święta. Na wystawę przygotowaną przez Chorągiew Podkarpacką we współpracy z Muzeum Harcerstwa złożyły się fotografie i pamiątki zebrane od pierwszych akcji obozowych z lat 20. ubiegłego wieku aż po dzisiaj. Towarzyszyła jej sesja historyczna z udziałem pokoleń harcerzy oraz zaproszonych gości, w tym byłych naczelników ZHP i komendantów Operacji Bieszczady-40, od której ogłoszenia mija właśnie 50 lat. Zasłużonym „bieszczadnikom” wręczono pamiątkowe dyplomy i jubileuszowe odznaki, a na siedzibie sztabu OB-40 zawisła pamiątkowa tablica. Przybyli z całej Polski „weterani” bieszczadzkich obozów mieli okazję odwiedzić jeszcze funkcjonujące stanice harcerskie oraz stare i nowe atrakcje Bieszczadów.

W drugim dniu, podczas harcerskiej mszy św. w Woli Michowej wspominaliśmy tych, którzy odeszli już na „niebieskie połoniny”, a po południu, w plenerze rozpoczął się bieszczadzki Jarmark i Festiwal. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić stoiska stanic, poczty harcerskiej, kolekcje odznak, jubileuszową ekspozycję oraz skorzystać z atrakcji przygotowanych przez Lasy Państwowe i bieszczadzkie gminy. Na scenie zaprezentowali się laureaci przeglądu „W górach jest wszystko, co kocham”, który odbył się w ramach Zlotu Chorągwi Podkarpackiej, a całość zwieńczył fantastyczny koncert „Wołosatek”, również świętujących swoje 50-lecie!

458737170 122157808514251391 2878102806356676109 n

 

Dorobek stulecia z pewnością również pozostanie w pamięci czytelników, słuchaczy i widzów. Materiały medialne przypomniały ten mało znany rozdział historii Bieszczadów i całego polskiego harcerstwa. Warto wiedzieć, że pierwsze objęte instrukcją obozową pobyty harcerzy w Bieszczadach rozpoczęły się w latach 20. ubiegłego wieku i trwały przez cały okres międzywojenny. Po II wojnie światowej, w latach 50. harcerze zaczęli wracać w Bieszczady, a ich obecność przerodziła się w HALMS – Harcerską Akcję Letnią Młodzieży Starszej. Uczestnicy obozów pomagali mieszkańcom zagospodarować, noszące jeszcze ślady walk, tereny pracując przy remontach dróg, kolejki wąskotorowej, szkółkach leśnych, prowadząc punkty medyczne, zielone przedszkola i sieć łączności. Na szeroką skalę rozwinięto te działania, ogłaszając w 1974 roku – a więc dokładnie 50 lat temu – Operację Bieszczady-40, za sprawą której powstały dziesiątki stanic, a pod połoniny zjechały tysiące harcerzy. W 1989 roku przekształciła się ona w Bieszczadzką Akcję Letnią trwającą do czasów współczesnych. Można podsumować, że przez 100 lat obecności harcerzy w Bieszczadach, przewinęło się przez nie ok. 100 tysięcy harcerzy i instruktorów w kilku pokoleniach! Ale harcerze w Bieszczadach byli, są i będą, bo to miejsce wprost dla nich stworzone…

Patronat nad obchodami Jubileuszu sprawowali Naczelniczka i Przewodniczący ZHP oraz Wojewoda Podkarpacki i Marszałek Województwa Podkarpackiego, a partnerem wydarzenia było Województwo Podkarpackie, Powiat Bieszczadzki i Gmina Komańcza. Patronat medialny objęły TVP3 Rzeszów i Polskie Radio Rzeszów.

Podkarpackie tag CMYK 1.pdf 1