Wakacje – ulubiony czas dla większości ludzi i to nie tylko uczniów, którzy siedząc w ławkach szkolnych z utęsknieniem odliczają w myślach dni do zakończenia roku szkolnego. Oprócz błogiego odpoczynku wakacje to również czas dużej aktywności turystycznej: wyjazdów zagranicznych, krajowych, do dziadków, pod namiot, a dla harcerzy na obozy harcerskie czy zloty. Dlaczego zatem w wakacyjnych planach na początek warto uwzględnić Rajd Grunwaldzki?

  
Rajd Grunwaldzki śmiało możemy nazwać największym przedsięwzięciem edukacyjno-turystycznym Związku Harcerstwa Polskiego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie dzięki wyborowi spośród aż 10 tras dostosowanych do wieku i zainteresowań uczestników: od średniowiecza, poprzez skandale, odkrycia i rozrywki okresu renesansu i baroku, aż po historię najnowszą obejmującą wydarzenia I i II wojny światowej, czasy PRL-u i współczesność. Przewodnikami po różnych niezwykłych wydarzeniach i intrygach będą postacie takie jak: król Władysław Jagiełło, Mikołaj Kopernik, Anna Wazówna, Emilia Sukiertowa-Biedrawina, Karol Małłek, Bartosz Paprocki, Adam Słodowy i wiele, wiele innych. Dzięki nim możliwe będzie zgłębienie tajemnic z różnych epok i okresów historycznych. To nuda? Ależ skąd! Nudno na pewno nie będzie dzięki umiejętnemu połączeniu tradycji z nowoczesnością. Nawet te tradycyjne elementy zostaną na rajdzie odkryte „na nowo” i wydobyta zostanie z nich nowa jakość.

  
Uczestnicy poprzednich edycji Rajdu Grunwaldzkiego śmiało mogą potwierdzić, że tym, co charakteryzuje tę imprezę harcerską, jest „zagadka” i „tajemnica”. Nie inaczej będzie i w tym roku. Fabuła każdej trasy opiera się na tajemniczej historii z przeszłości, a kolejne dni rajdowe bogato poprzeplatane zagadkami, doprowadzą do zaskakującego rozwiązania i być może znalezienia cennego skarbu. Patrole, jak podczas gry terenowej, będą ze sobą rywalizować, wykazując się zarówno bystrością umysłu, jak i sprawnością fizyczną. Nie zabraknie LARP-ów, rozegranych bitew, elementów archeologii, wesela mazurskiego, a nawet kradzieży eksponatu muzealnego. Do zmierzenia się z niektórymi z rajdowych zagadek potrzebny będzie GPS (jak w przypadku geocachingu), inne zaś ułożone będą w formie questu (czyli bezobsługowej gry terenowej będącej ciekawą propozycją na zwiedzanie miejsc w oparciu o narrację). Dzięki gryfikacji patrole będą mogły poczuć się jak w swoich ulubionych grach komputerowych, kolekcjonując wirtualne przedmioty czy zdobywając wyższe poziomy zaawansowania. Do zdobycia będą także harcerskie stopnie i sprawności, które poprzez rajdowe zadania nawet dla największych sceptyków z pewnością okażą się doskonałą zabawą. Oprócz sprawności terenoznawczych i przyrodniczych przygotowane zostały także takie, w których trzeba się będzie wykazać umiejętnościami detektywistycznymi, łącznościowymi, znajomością kultury rycerskiej czy heraldyki.

  

Na miłośników turystyki czekają do zdobycia rajdowe odznaki krajoznawcze. Kolejną propozycją jest współzawodnictwo patroli w umieszczaniu swoich amatorskich zdjęć w witrynie internetowej Panoramio.com (należącej do koncernu Google, gdzie zamieszcza się zdjęcia użyteczne geograficznie z jednoczesnym zaznaczeniem ich miejsca na mapie), walcząc w ten sposób o dodatkowe nagrody. Przed Wami szlaki wędrówek przebiegających przez malownicze miejscowości i parki krajobrazowe, ale przede wszystkim spotkania z drużynami z całej Polski, owocującymi licznymi kontaktami i przyjaźniami. Aż trudno uwierzyć, że tyle atrakcji i tylko 5 dni rajdu!

  

W tegorocznej edycji stawiamy sobie za cel popularyzowanie dziedzictwa kulturowego. Zaskakujące jest, jak wiele cennych miejsc i obiektów w naszym kraju pozostaje jeszcze nieodkrytych, bądź niedocenionych. Sama kultura i historia Mazurów oraz ziem przez nich zamieszkałych obecnie bądź w przeszłości jest jak zapomniany rozdział w księdze o historii Polski. Warto podkreślić, że trasy rajdu podążają szlakami pogranicza geograficznego i kulturowego, czyli w miejscu na styku trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Same Mazury zaś były miejscem gdzie spotykały się i niekiedy przenikały różne kultury. To tu osiedlali się wśród miejscowych Prusów Krzyżacy, a wraz z nimi osadnicy z Europy Zachodniej (głównie z Niemiec). Po drugiej wojnie światowej część osób wyjechała na Zachód, zaś inna część przyjechała tutaj ze Wschodu lub z centralnej Polski. W ten sposób zetknęły się ze sobą różne kultury i religie, mieszały się zwyczaje, pozostawiając po sobie trwałe ślady w postaci zabytków, eksponatów muzealnych, skansenów, sylwetek działaczy regionalnych oraz nietypowych zwyczajów. Z tego wszystkiego będzie czerpać tegoroczna edycja rajdu, proponując swoim uczestnikom wyjątkową 5-dniową przygodę. Zatem, jak sugerują słowa piosenki harcerskiej: „…naprzód lewa prawa, w górę uszy w górę nos. Za tym lasem, za tą rzeką czeka Cię szczęśliwy los”. Do zobaczenia na Rajdzie Grunwaldzkim!

   

pwd. Justyna Kozłowska
zespół programowy
Rajdu Grunwaldzkiego 2014