Harcerze ZHP niosą pomoc powodzianom – zapoznaj się z treścią Alertu Naczelniczki ZHP „Nieść chętną pomoc”

Warszawa, 16 września 2024 r.

Rozkaz Ls. 4/2024

ALERT NACZELNICZKI ZHP

Druhny i Druhowie!

W południowo-zachodniej części Polski ogłoszony został stan klęski żywiołowej. Wezbrane wody rzek docierają do kolejnych miejscowości, w wielu miejscach zalewając gospodarstwa, domy i ulice. Powódź staje się strasznym doświadczeniem dla lokalnych wspólnot, stawiając nam wszystkim wyzwanie. Tak samo jak w 1997, 2001 i 2010 roku, rozmiar klęski jest dla nas naglącym wyzwaniem do działania w duchu służby i braterstwa.

Druhny i Druhowie!

Składając przyrzeczenie harcerskie przyrzekaliśmy, że będziemy nieść chętną pomoc bliźnim. Dziś, jeszcze mocniej nadszedł czas wypełnienia tego zobowiązania.

Ogłaszam alert pod hasłem „Nieść chętną pomoc”.

W wielu miejscowościach harcerki i harcerze z lokalnych hufców już teraz pełnią służbę, wspierając społeczności i działanie służb publicznych. Dziękuję Wam za to. Instruktorkom i instruktorom przypominam, byśmy pamiętali o bezpieczeństwie harcerek i harcerzy, ale i nas samych, i stosowali się do poleceń dowodzących akcjami ratowniczymi. Bądźmy solidarni i przygotujmy się także do udzielenia w kolejnych dniach pomocy rodzinom dotkniętym powodzią.

Służba jest nieodłączną częścią harcerstwa, ale najcenniejsza jest ta zaplanowana, odpowiadająca na potrzeby i pełniona w uzgodnieniu – w tym wypadku z kierującymi akcją ratunkową na miejscu.

Stawiam wszystkie członkinie i członków ZHP w stan gotowości do wykonywania zadań alertu.

Działaniami podejmowanymi w ramach alertu są:

  1. angażowanie się w lokalne działania pomocowe,
  2. zbiórka środków rzeczowych,
  3. rejestracja chętnych wędrowników, starszyzny i instruktorów, którzy w późniejszych etapach udadzą się pełnić służbę na terenach popowodziowych.

Na przestrzeni czasu nasze zadania będą się zmieniać – teraz prowadzimy zbiórkę środków, lokalne hufce wspierają akcje ratownicze, zbieramy chętnych do pełnienia służby. Już za chwilę pola te się zmienią – będzie czas na to, aby pojechać na tereny, które ucierpiały najmocniej i wspierać w usuwaniu skutków powodzi.

Zwracam się do Was z prośbą, aby stosować się do komunikatów umieszczanych na stronie internetowej ZHP. Jestem przekonana, że nasze skoordynowane działania mogą być skuteczniejsze.

Druhny i Druhowie!

W ostatnich kilku latach po raz kolejny stajemy do służby, by „nieść chętną pomoc bliźnim”. Dziękuję Wam za to.

Alert trwa do odwołania.

2.5. Rozwiązania i powołania sztabów, komisji, komend kursów

2.5.1.      Powołuję sztab alertu „Nieść chętną pomoc” w składzie:

  • Bartosz Bednarczyk – zastępca naczelniczki ZHP – szef sztabu alertu
  • Piotr Brzyski – szef Zespołu Zarządzania Kryzysowego
  • Łukasz Czarnecki – komendant Chorągwi Opolskiej ZHP
  • Olga Junkuszew – członkini Zespołu Zarządzania Kryzysowego
  • Grzegorz Ociepka – Chorągiew Śląska ZHP
  • Adam Pańczocha – Chorągiew Opolska ZHP
  • Anna Pospieszna – Główna Kwatera ZHP
  • Arkadiusz Rudolf – komendant Chorągwi Dolnośląskiej ZHP
  • Jakub Wojna – Chorągiew Dolnośląska ZHP
  • Katarzyna Zgódko – członkini Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Czuwaj!

hm. Martyna Kowacka
Naczelniczka ZHP

Powódź 2024 – Jak pomóc?

Zostaw swój kontakt, aby pełnić służbę w usuwaniu skutków powodzi.
Jeżeli jesteś członkiem ZHP i dysponujesz czasem i masz możliwość, aby w najbliższych dniach udać się na tereny dotknięte powodzią, wypełnij ankietę – skontaktujemy się z tobą, gdy zostanie uzgodnione z władzami i służbami, że jest to odpowiedni moment: Ankieta.

Wsparcie finansowe

Wpłat można dokonywać na dwa sposoby:

  1. Wpłacając darowiznę, która zostanie wykorzystana na wsparcie w obliczu powodzi – między innymi na usuwanie jej skutków oraz zakup niezbędnych artykułów dla osób dotkniętych powodzią.
    Dane do wpłat:
Związek Harcerstwa Polskiego
Ul. Konopnickiej 6
00-491 Warszawa
19 1140 1010 0000 5392 2900 1071
Tytułem: darowizna – usuwanie skutków powodzi
    1. Lub za pośrednictwem portalu zrzutka.pl: Zrzutka.
Dary rzeczowe
Na ten moment ustalane jest to, w jaki sposób i gdzie dostarczane będą dary rzeczowe. Jeśli już rozpoczęliście zbiórkę prośba o wypełnienie ankiety. 
Informacje o działaniach ZHP na rzecz osób poszkodowanych w czasie powodzi można znaleźć na stronie: „Bądź gotów” służba na rzecz powodzian.
Harcerze ZHP niosą pomoc powodzianom. W związku z ogłoszonym stanem klęski żywiołowej. Naczelniczka ZHP ogłosiła alert pod hasłem „Nieść chętną pomoc”.

Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie