W czasie mobilnej gry miejskiej, przygotowanej przez harcerskich instruktorów harcerze i harcerki dzięki połączeniu tradycyjnego dla harcerstwa systemu działania w małych grupach (zastępach) i technologii mieli szansę rozwinąć sprawności, czyli umiejętności na całe życie, takie jak znajomość języków obcych, nawigacja, czy znajomość polskiej historii.
Harcerze i harcerki mieli do wyboru jedną z 4 tras: „Szlakiem Rzymskich Fontann”, „Ścieżką odrodzenia, czyli szlak Aniołów i Demonów”, „Polacy i żołnierze 2 Korpusu Polskiego w Rzymie” oraz „Rzym cesarski”. Podążając za wskazówkami zostawionymi przez organizatorów gry, uczestnicy odwiedzili takie miejsca jak: plac Świętego Piotra, plac Navona, Fontanna di Trevi, plac Popolo, plac Barberini, Panteon, Zamek Świętego Anioła, wyspa na Tybrze, Schody Hiszpańskie, czy kościół świętego Stanisława.
Wizyta w Rzymie była częścią Harcerskiej Wyprawy Pamięci, w czasie której ponad 2000 harcerzy i harcerek Związku Harcerstwa Polskiego wyruszyło do Włoch, aby upamiętnić 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W 2019 roku członkom ZHP został przekazany testament 2. Korpusu Armii Generała Andersa, który uczynił ich strażnikami pamięci o bitwie. Tegoroczna wyprawa jest okazją do odwiedzenia miejsc i poznania ostatnich świadków tej historii Polski, ale także do wypełnienia tego testamentu.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego