ZHP, jako jedna z największych organizacji harcerskich w Polsce, od lat organizuje akcje pomocy innym. Harcerze aktywnie wspierają lokalne społeczności, niosąc pomoc zarówno fizyczną, jak i logistyczną. Do kolejnych działań z dumą przygotowujemy się, czerpiąc i wysuwając wnioski z poprzednich akcji pomocowych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszej organizacji wiemy, jak efektywnie zorganizować pomoc we współpracy ze służbami oraz lokalnymi władzami.

Pierwsze dni powodzi – służba ZHP

Działania prowadzone przez harcerzy na południu Polski rozpoczęły się wraz z pogorszeniem stanu pogodowego. Wiele środowisk stanęło do służby, wiedząc, że zjednoczenie we wspólnym działaniu może przynieść wiele dobrego.

Byłam od początku, od momentu, kiedy szła wielka woda i już szykowaliśmy się na powódź. Robiliśmy praktycznie wszystko – najpierw ładowaliśmy worki z piachem i układaliśmy wały, żeby jakoś utrzymać wodę w ryzach. A potem, jak niestety woda się wylała, zajęliśmy się służbą – staliśmy w magazynach, rozdysponowywaliśmy dary, dostarczaliśmy je bezpośrednio do ludzi, którzy nie byli w stanie po nie przyjść.

– mówi przewodniczka Karolina Szczerba, mieszkanka województwa dotkniętego powodzią.

Żywioł na swojej drodze zalewał wszystko, co napotkał. Zrywał mosty, uszkadzał budynki, zabierał auta i dobytek ludzki. Gdy woda zaczęła opadać, harcerze i harcerki ZHP chwycili za sprzęt i ruszyli do pomocy tym, którzy tego potrzebowali. Wszystko odbywało się w ścisłej współpracy ze służbami państwowymi.


video: Mikołaj Zawiślak/ZHP

Powódź 2024 – współpraca i praca ze strukturą

W odpowiedzi na dramatyczną sytuację powodziową harcerze i harcerki aktywnie angażują się w pomoc tym, którzy zostali dotknięci przez powódź. Chorągwie i hufce w całym kraju pełnią służbę na rzecz potrzebujących w porozumieniu z władzami i instytucjami — zbierają i pakują dary, walczą z dezinformacją oraz wspierają pracą fizyczną miejsca dotknięte żywiołem, usuwając skutki powodzi. Poprzez podjęcie się służby na każdym szczeblu organizacji, członkowie ZHP pokazali, że nikt nie jest w obliczu tej klęski sam. Pomagamy powodzianom, bo wiemy, że solidarność i bezinteresowna pomoc to nie tylko słowa, ale konkretne czyny.


video: Mikołaj Zawiślak/ZHP

Walka ze skutkami powodzi w Paczkowie

W ponad 100-letniej tradycji Związku Harcerstwa Polskiego kluczowe filary zakorzenione w ideach harcerskiego wychowania to służba, braterstwo i praca nad sobą. Harcerze i harcerki doskonale znając przesłanie Przyrzeczenia Harcerskiego, ruszyli na pomoc potrzebującym. Jednym z punktów na mapie harcerskiej służby był Paczków, gdzie członkowie organizacji biorą udział w sprzątaniu zalanych domów, porządkowaniu podwórek. Siłę i determinację daje nam harcerska współpraca i świadomość, że tam, w Paczkowie, pomocna dłoń jest bardzo potrzebna.


video: Mikołaj Zawiślak/ZHP

Siódma doba od nadejścia powodzi 

Kiedy woda całkowicie opadła, setki harcerzy zorganizowało się, by ofiarować mieszkańcom dotkniętym powodzią to, co najcenniejsze – swój czas i pomoc w odzyskiwaniu z dobytku tego, co jeszcze da się uratować. Wraz z wielką wodą, do mieszkań, piwnic i garaży wpłynęła ziemia i piasek, z którym należy się zmierzyć. Harcerze i harcerki chwytają za narzędzia i kontynuują prace porządkowe. Do magazynów darów przyjeżdżają tony materiałów, które członkowie organizacji segregują, a następnie przygotowują do wydania dla potrzebujących.


video: Mikołaj Zawiślak/ZHP

W walce ze skutkami powodzi każda para rąk jest potrzebna 

Skutki powodzi, z jakimi przyszło walczyć mieszkańcom południowej części Polski, są ogromne. Od momentu nadejścia wielkiej wody, codziennie setki harcerek i harcerzy angażują się w pomoc przy sprzątaniu gospodarstw domowych, a także miejsc publicznych, czy ulic. Dokładnego oczyszczenia wymagają także ogrodzenia, na których nagromadziło się to, co porwała po drodze powódź. Harcerska pomoc nie ustaje.


video: Mikołaj Zawiślak/ZHP

Jak jeszcze możesz pomóc?

Nasze działania możesz wesprzeć, wpłacając darowiznę. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup niezbędnych artykułów dla osób dotkniętych powodzią, a także na usuwanie skutków żywiołu. Wesprzeć możesz na dwa sposoby:

Wpłatą na konto:

Związek Harcerstwa Polskiego
Ul. Konopnickiej 6
00-491 Warszawa
19 1140 1010 0000 5392 2900 1071
Tytułem: darowizna na usuwanie skutków powodzi

Wpłatą na zrzutkę: Bądź gotów: ZHP wspiera powodzian

 

Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.