W wyprawie bierze udział 35 harcerek i harcerzy ZHP, którzy wyruszyli do Włoch, by poprzez obecność i działanie dać wyraz pamięci o tych, którzy walczyli o wolność Polski i Europy. Program wydarzenia obejmuje nie tylko udział w uroczystościach rocznicowych, ale również służbę – kluczowy element harcerskiego wychowania.

W środę, 23 kwietnia, uczestnicy wyprawy wzięli udział w uroczystościach przy pomniku Generała Andersa w Imoli, a następnie w wydarzeniach w Castel San Pietro Terme, upamiętniających przeprawę żołnierzy przez rzekę Sillaro. Popołudnie spędzili na służbie na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii, gdzie przygotowali miejsce pamięci na centralne obchody rocznicowe.

Harcerki i harcerze będą obecni także 24 kwietnia na uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej na Placu Neptuna w Bolonii. Wspólnie z przedstawicielami władz i społeczności lokalnej wezmą udział w polowej Mszy Świętej, poprzedzonej apelem poległych, na Polskim Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywają polscy żołnierze polegli w kampanii włoskiej.

harcerska wyprawa pamieci, Bolonia - harcerze ZHP sprzątają grób poległych żołnierzy

fot. Sara Ejsmont

Związek Harcerstwa Polskiego od lat aktywnie uczestniczy w działaniach upamiętniających najważniejsze wydarzenia w historii Polski, łącząc pamięć historyczną z wychowaniem do odpowiedzialności i zaangażowania społecznego. Harcerska Wyprawa Pamięci to nie tylko podróż do miejsc historycznych – to przede wszystkim lekcja służby, braterstwa i patriotyzmu, wpisująca się w wartości, na których od ponad 100 lat opiera się wychowanie harcerskie. ZHP realizuje zadanie „Historia i tradycje Oręża Polskiego. Sztafeta Pamięci Harcerze w Hołdzie Bohaterom” dofinansowane ze środków budżetu państwa.

ZHP Bolonia Sara Ejsmont L22A5396

fot. Sara Ejsmont

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 115 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 16 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 57 mln skautów na całym świecie oraz oraz Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek WAGGGS, która skupia ponad 10 mln skautek w ponad 150 krajach świata.