Działania prowadzone przez harcerzy rozpoczęły się wraz z pogorszeniem stanu pogodowego. Wiele środowisk stanęło do służby wiedząc, że zjednoczenie we wspólnym działaniu może przynieść wiele dobrego. Przygotowując się do niesienia pomocy korzystamy z doświadczeń naszych instruktorów i instruktorek, które zdobyli m.in. w czasie służby dla Ukrainy, jako Zastęp Granica. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu naszej organizacji, wiemy jak efektywnie zorganizować pomoc we współpracy ze służbami oraz lokalnymi władzami.

Harcerska służba w czasie powodzi

Odpowiadając na alert Naczelniczki ZHP „Nieść chętną pomoc” członkinie i członkowie ZHP zmobilizowali się do aktywnego wsparcia. Harcerze i harcerki ZHP pomagają w uprzątnięciu miejsc, w których doszło do zalania, wspierają sztaby kryzysowe swoimi umiejętnościami specjalistycznymi i zapleczem sprzętowym – między innymi w zakresie pierwszej pomocy czy sprzętem pływającym.

W całej Polsce zorganizowanych zostało wiele punktów zbiórek potrzebnych rzeczy. Członkowie ZHP sortują dary, prowadzą działania rozpowszechniające informacje o zbiórkach w lokalnym środowisku, organizują przewóz rzeczy tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Harcerskie wsparcie to także przygotowanie do zabezpieczenia zagrożonych miejsc. Wiele osób czeka w gotowości do służby, a kiedy tylko pojawi się na nią przestrzeń – ruszają do działania. Napełniają i układają worki z piaskiem, pomagają zabezpieczać dobytek wielu instytucji.

Jak harcerze pomagają lokalnie? ZHP wspiera lokalnie

Działania pomocowe skupiają się obecnie w hufcach działających bezpośrednio na terenach dotkniętych powodzią. Tam potrzebna jest największa ilość rąk do pracy. Wrocławskie hufce przygotowały dwie motorówki ratownicze ze sprzętem do ratownictwa wodnego. Harcerze pomagają w ZOO a 300 osób pozostaje w gotowości do pracy.

W Bolesławcu harcerze zabezpieczyli rzekę w Parkoszowie, przekazali także 300 kocy i materacy. W Łagiewnikach trwa pomoc w ewakuacji i zabezpieczeniu wałów, zorganizowano również 60 miejsc gotowych na przyjęcie osób ewakuowanych. Harcerze z Hufca ZHP Jawor włączyli się w patrolowanie ulic, dostarczali żywność mieszkańcom, pomagali w opróżnianiu mieszkań z wody a także pakowali worki z piaskiem. W siedzibie hufca przygotowano także miejsce dla osób, które były ewakuowane. Harcerze i harcerki z Hufca Karkonoskiego przygotowali obiad dla ewakuowanych powodzian, pomagają w ewakuacji i przewożeniu ewakuowanych do bezpiecznych schronień.

W Chorągwi Opolskiej włączono się w pomoc w sprzątaniu po powodzi w Głuchołazach. W gotowości czeka 200 wolontariuszy, którzy delegowani zostali do pomocy w Nysie i Głuchołazach. Harcerze z powiatu brzeskiego i namysłowskiego będą pomagać w Lewinie Brzeskim i Brzegu. Dla wszystkich zaangażowanych w sprzątanie został także zorganizowany punkt pierwszej pomocy.

Hufce działające na terenach bezpośrednio zagrożonych zalaniem prowadzą stałą, skoordynowaną służbę dostosowując działania do aktualnych potrzeb. Harcerze i harcerki ZHP działają we współpracy z powołanymi lokalnymi sztabami., tak aby odpowiadać swoją służbą na realne potrzeby. Wszystkie działania są zaplanowane i raportowane tak, aby zapewnić bezpieczeństwo pomagających.

Harcerska służba także w Internecie

W obecnej rzeczywistości szczególny wymiar ma także służba w przestrzeni internetowej. Członkowie i członkinie ZHP dbają o to, aby właściwymi kanałami rozprzestrzeniały się pomocne i przydatne informacje, a także aby te nieprawdziwe zostały szybko zdementowane. Wszystkie aktualne informacje na temat harcerskiej służby można znaleźć na stronie www.zhp.pl/powodz

Powódź 2024 – jak pomóc?

Kolejnym krokiem, do którego aktualnie przygotowują się członkowie ZHP jest pomoc w usuwaniu skutków powodzi. Osoby pełnoletnie z całej Polski mogą zgłaszać gotowość do pełnienia służby. Aby włączyć się w działania nie trzeba należeć do ZHP. Jeśli chcesz pomóc – wypełnij odpowiedni formularz i poczekaj na kontakt.

Dowiedz się więcej o wolontariacie z ZHP: https://zhp.pl/wolontariusze-do-usuwania-skutkow-powodzi-2024-zhp/ 

Usuwanie skutków powodzi  – wesprzyj ją darowizną

Środki zebrane z wpłaconych darowizn zostaną przeznaczone na zakup niezbędnych artykułów dla osób dotkniętych powodzią a także na usuwanie skutków żywiołu. Wesprzeć możesz na dwa sposoby:

Wpłatą na konto:

Związek Harcerstwa Polskiego
Ul. Konopnickiej 6
00-491 Warszawa
19 1140 1010 0000 5392 2900 1071
Tytułem: darowizna na usuwanie skutków powodzi

Wpłatą na zrzutkę: Bądź gotów: ZHP wspiera powodzian

Bezpieczna i zaplanowana pomoc

Wspierając i organizując szereg działań pomocowych harcerze i harcerki ZHP nie zapominają o zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim wolontariuszom. Działania prowadzone są we współpracy z lokalnymi służbami i władzami, harcerze pozostają do dyspozycji w miejscach, gdzie pomoc jest aktualnie najbardziej potrzebna. Naczelniczka w alercie „Nieść chętną pomoc” zwraca szczególną uwagę na konieczność zachowania środków bezpieczeństwa podczas włączania się w służbę w trakcie powodzi. Niezmiernie istotne jest stosowanie się do wytycznych osób dowodzących akcją pomocową.

Wsparcie psychologiczne członków ZHP

Kataklizm taki jak powódź jest zdarzeniem, które może być trudne, szczególnie dla osób, które być może straciły w jej wyniku cały dobytek. W ZHP działa telefon wsparcia dla członków i członkiń, którzy potrzebują wsparcia w tym, jak rozmawiać w tym czasie z członkami swoich drużyn, a także dla tych, którzy sami potrzebują rozmowy w obecnej sytuacji.

STREFA Pomocy działa od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00-21:00 pod numerem telefonu: 669 116 116.

Drużynowi i drużynowe, prowadzący bezpośrednie działania wychowawcze w gromadach i drużynach otrzymali także wsparcie w postaci poradnictwa o tym, jak rozmawiać o powodzi i jak mogą zaangażować się w pomoc niezależnie od wieku.

Zasady harcerskiego wychowania w obliczu kryzysu

Podstawą wszystkich działań organizowanych w harcerstwie są trzy filary zwane zasadami harcerskiego wychowania: służba, braterstwo i praca nad sobą. To te wartości kierują pracą mającą na celu wychowaniu członków i członkiń ZHP. W obliczy kryzysu słowa te, nabierają jeszcze większego znaczenia. Bezinteresowna pomoc jest dla harcerzy i harcerek czymś naturalnym, codziennością. Harcerska służba odzwierciedla się także w słowach przyrzeczenia harcerskiego, czyli najważniejszej dla harcerzy obietnicy. Historia ZHP pokazuje, że na naszą pomoc zawsze można liczyć. Klęski żywiołowe, z którym mierzy się cały naród za każdym razem spotykały się z gotowością i zaangażowaniem wielu wolontariuszy. Nasza służba trwała nieprzerwanie zarówno w roku 1997, ale także 2001 i 2010.

Harcerska służba w czasie powodzi. Na zdjęciu harcerze pomagający napełniać worki z piaskiem oraz tekst "Pomóż poszkodowanym w powodzi razem z ZHP. Alert w ZHP Nieść chętną pomoc"

Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.