Pełnoletni harcerze i instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego pełnią służbę podczas pandemii koronawirusa. Podejmując lokalnie działania, takie jak pomoc w zakupach osobom starszym, szycie maseczek, czy opieka nad dziećmi przyjaciół i rodziny pracujących w służbie zdrowia, bezinteresownie niosą pomoc bliźnim, nie zapominając o własnym bezpieczeństwie i zasadach higieny.

Pomoc seniorom

Harcerki i harcerze powyżej 18 roku życia z Sokołowa, Rybnika, Zawiercia, Krakowa, Poznania i wielu innych miejscowości pomagają seniorom, osobom samotnym i niepełnosprawnym w zaopatrzenie w podstawowe produkty i lekarstwa, czy wyprowadzaniu psów na spacer. Wszystko po to, aby osoby najbardziej narażone na zachorowanie nie musiały bez potrzeby opuszczać swoich mieszkań i domów. Harcerze pomagają mieszkańcom swojej dzielnicy, aby unikać przemieszczania środkami komunikacji zbiorowej i dbać o swoje bezpieczeństwo.

Korepetycje on-line

Harcerscy instruktorzy podejmują także inicjatywy nauczania on-line. Ze względu na zamknięcie szkół ważne jest, aby zachować ciągłość edukacji. Kolejni harcerze dołączają do akcji i wspólnie uczą się i utrwalają zdobytą wcześniej wiedzę.

Opieka nad dziećmi pracowników służby zdrowia 

Pełnoletni członkowie ZHP opiekują się także dziećmi znajomych pracowników służby zdrowia. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy pełnią nieustanną służbę, dlatego tak ważne jest, aby pomóc im w opiece nad swoimi dziećmi. Instruktorzy, doświadczeni wychowawcy zajmują się dziećmi, bawią się z nimi i uczą pod nieobecność rodziców.

Szycie maseczek

Po uprzednim kontakcie z odpowiednimi władzami i organizacjami, harcerze włączają się także w akcję szycia maseczek. „W szpitalach tych maseczek teraz brakuje, więc musimy pomagać tak naprawdę jak umiemy. A potrafimy szyć. Nie jest to trudna rzecz i tak naprawdę każdy może taką maseczkę zrobić w domu. Dlatego stwierdziliśmy, że jest to w końcu przykład jakiejś realnej pomocy” – mówi przewodniczka Matylda Hojnor z Hufca ZHP Kraków-Nowa Huta. Również w innych miastach pełnoletni harcerze podejmują takie inicjatywy m.in w Nowym Dworze Mazowieckim.

Komunikacja i informowanie

W czasie zagrożenia ważne jest również informowanie o higienie i bezpieczeństwie oraz czuwanie nad rzetelnością przekazywanych komunikatów. Dlatego harcerze i harcerki w swoich lokalnych społecznościach przyklejają plakaty i informują o zasadach higieny i bezpieczeństwa. Harcerska rodzina z Knurowa stworzyła nawet bajkę o koronawirusie, aby budować świadomość dotyczącą wirusa już u najmłodszych.

Przypominamy, że harcerską służbę pełnią jedynie pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego. Podczas jej pełnienia pamiętają o zachowaniu środków ostrożności i zasadach higieny.