Harcerscy strażnicy pamięci

Związek Harcerstwa Polskiego realizuje projekt "Harcerscy strażnicy pamięci" w ramach Otwartego Konkursu Ofert nr ew. 05/2024/WD/DEKiD na realizację zadania publicznego w formie wsparcia w zakresie Podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pn. Pamiętając o przeszłości.

DOFINANSOWANIE Z MON:
 
26 000,00 zł
 
CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU:
 
33 900,00 zł
 
Opis zadania:
Zadanie "Harcerscy strażnicy pamięci" ma na celu propagowanie w ZHP ważnych rocznic dla naszej organizacji, których kultywacja wpisana jest w tożsamość naszej organizacji. Jedną z nich jest 85. Rocznica powstania Szarych Szeregów, a drugą 80. Rocznica Powstania Warszawskiego.
 
Jesienią planujemy zorganizować Zbiórkę skórzanych sznurów - tj. zbiórkę wolontariuszy poziomu centralnego ZHP, wraz z którymi będziemy m.in. planować nasze działania z zakresu wychowania patriotycznego, promocji historii oraz postaw obywatelskich na bazie doświadczeń poprzednich pokoleń ZHP, na rok następny. Drugim elementem zadania są organizowane uroczystości 85. rocznicy powstania Szarych Szeregów w Warszawie, które się odbędą 27 września 2024 roku. W ramach tego działania mamy zamiar zorganizować apel pamięci w którym wezmą udział przedstawiciele wszystkich chorągwi. W ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego zaplanowaliśmy udział reprezentacji chorągwianych wraz z pocztami sztandarowymi w ceremonii złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem Powstania Warszawskiego w dniu 27.09.2024r. Następnie w okolicach 2 października weźmiemy udział w obchodach 80. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego. Przy okazji tych dwóch wydarzeń chcemy wraz Muzeum Harcerstwa promować w ZHP szukanie lokalnych bohaterów związanych z Szarymi Szeregami lub Powstaniem Warszawskim. Ostatnim merytorycznym elementem zadania będzie organizacja w przeddzień
 
Narodowego Święta Niepodległości capstrzyku harcerskiego, podczas którego przyjęty zostanie w Warszawie Ogień Niepodległości, który co roku odpalany jest kilka dni wcześniej na cmentarzu polskim w Kostiuchnówce - miejscu chrztu bojowego Legionów Polskich, a następnie w sztafecie rowerowej przywożony jest do Warszawy i 11 listopada składany (podczas państwowych uroczystości) na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Jednocześnie Muzeum Harcerstwa w Warszawie będzie promowało przez swoje strony Alert Pamięci Naczelniczki i będzie zachęcało drużyny harcerskie do szukania lokalnych bohaterów związanych z walką o Niepodległość RP, Szarymi Szeregami lub walkami w Powstaniu Warszawskim. Na zakończenie zadania zostanie zorganizowane spotkanie ewaluacyjne podsumowujące zadanie.

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

22 1140 1010 0000 5392 2900 1017

CZY WIESZ, ŻE...

„Zawisza Czarny” to flagowy statek ZHP . Żaglowiec uratował część załogi żaglowca Marques, który zatonął w gwałtownym szkwale. Po wzięciu rozbitków na pokład Zawisza, pomimo wysokiego stanu morza i bardzo silnego wiatru, pozostał w rejonie wypadku, poszukując ofiar. Na Bermudach żaglowiec i jego załogę witano jak bohaterów….
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!
Skip to content