To dzięki nim istnieje Związek Harcerstwa Polskiego, a setki tysięcy dzieci mogły, mogą i będą mogły przeżywać harcerską przygodę. Oni wychowują nowe pokolenie Polaków, angażują się w projekty społeczne, są wolontariuszami 24 godziny na dobę. Dzięki pełnieniu funkcji instruktorskich w ZHP zdobywają cenne na dzisiejszym rynku pracy doświadczenie. Mowa o 12 tysiącach instruktorów ZHP.
Instruktorami mogą zostać harcerze powyżej 16 roku życia, którzy zrealizowali próbę na stopień przewodnika, a następnie złożyli Zobowiązanie Instruktorskie.
Przyjmuję obowiązki instruktorki / instruktora Związku Harcerstwa Polskiego. Jestem świadoma / świadomy odpowiedzialności harcerskiego wychowawcy i opiekuna. Będę dbać o dobre imię harcerstwa, przestrzegać Statutu ZHP, pracować nad sobą, pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności. Wychowam swego następcę. Powierzonej przez Związek Harcerstwa Polskiego służby nie opuszczę samowolnie.
Kadra wspierająca to członkowie ZHP niebędący instruktorami, ale pełniący funkcje wspierające działalność wychowawczą. Ich działania nie są wprost związane z prowadzeniem drużyn, jednak wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności niezwiązanych z byciem wychowawcą. Należą do nich np. zarządzanie finansami i majątkiem organizacji, komunikacja i promocja, logistyka, IT.
Starszyzną są nazywani członkowie ZHP, którzy ukończyli 21. rok życia i nie złożyli Zobowiązania Instruktorskiego. Członkowie posiadający miano seniora, to starszyzna i instruktorzy, którzy ukończyli 55 lat i złożyli stosowną deklarację swojemu bezpośredniemu przełożonemu.