Ciałopozytywność młodzieży – dlaczego jest ważna w ZHP?

Żyjemy w czasach, gdy wygląd, filtry w social mediach i nierealne kanony piękna wywierają ogromny wpływ na młodych ludzi. Według raportu Dove Global Girls Beauty and Confidence aż 8 na 10 dziewcząt martwi się swoim wyglądem tak bardzo, że rezygnuje z ważnych aktywności. Ciałopozytywność staje się więc tematem, którego nie można pominąć w pracy wychowawczej.

Związek Harcerstwa Polskiego od lat dba o wszechstronny rozwój młodego człowieka. W harcerstwie wychowujemy do życia, a życie to także relacja z samym sobą. Dlatego realizujemy programy WAGGGS, które budują samoakceptację, odporność psychiczną i uczą działania na rzecz innych. Ciałopozytywność jest jednym z elementów tych działań – bo harcerki i harcerze, którzy czują się dobrze sami ze sobą, mają odwagę zmieniać świat.

Czym jest WAGGGS?

Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek, w skrócie WAGGGS, od ponad 100 lat zmienia życie dziewcząt i młodych kobiet na całym świecie, wspierając ich rozwój i pomagając im osiągać pełnię swojego potencjału. To największy kobiecy ruch młodzieżowy na świecie, który jednoczy miliony dziewcząt i kobiet z różnych kultur, krajów i środowisk.

WAGGGS nie tylko rozwija kompetencje społeczne, ale przede wszystkim wzmacnia młodych ludzi w wierze, że mogą być sobą, działać odważnie i zmieniać świat. To globalna sieć, dzięki której ZHP może korzystać z międzynarodowych doświadczeń i wprowadzać w życie innowacyjne programy, takie jak te dotyczące ciałopozytywności młodzieży. ZHP należy do WAGGGS jako członek-założyciel.

Współpraca WAGGGS i Dove – jak powstały programy o ciałopozytywności młodzieży?

WAGGGS i Dove Self-Esteem Project w 2013 roku nawiązały wyjątkową współpracę, aby dać młodemu pokoleniu wolność bycia sobą. Zawiązanie partnerstwa pozwoliło połączyć misję Dove, której celem jest budowanie pewności siebie i pozytywnego obrazu ciała, z doświadczeniem edukacji nieformalnej WAGGGS oraz wiedzą badawczą Uniwersytetu Zachodniej Anglii.

Od momentu rozpoczęcia partnerstwa udało się dotrzeć do ponad 6,5 miliona młodych ludzi na całym świecie, dostarczając im edukacji, warsztatów i działań wspierających ciałopozytywność młodzieży. Wspólnie WAGGGS i Dove dążą do świata wolnego od dyskryminacji i lęku związanego z wyglądem, w którym każdy może być sobą.

Dowiedz się więcej o Dove Self Esteem Project odwiedzając stronę internetową: https://www.dove.com/uk/dove-self-esteem-project.html

Programy WAGGGS w ZHP – Dobrze być sobą i Bądź sobą, działaj!

W ramach szerzenia świadomości ciałopozytywności w ZHP realizowane są dwa wyjątkowe programy WAGGGS: „Dobrze być sobą” (Free Being Me) oraz „Bądź sobą, działaj!” (Action on Body Confidence). Oba powstały we współpracy z Dove Self-Esteem Project, który od lat działa na rzecz wzmacniania pewności siebie i pozytywnego obrazu ciała u młodych ludzi.

Programy te są odpowiedzią na współczesne wyzwania związane z ciałopozytywnością, samooceną, tożsamością oraz relacjami z własnym ciałem i ciałami innych osób. W ZHP prowadzimy je w sposób dostosowany do wieku i doświadczeń dzieci i młodzieży, aby każdy uczestnik mógł poczuć się ważny, akceptowany i potrzebny.

W poszukiwaniu piękna

Dowiedz się więcej o propozycjach programowych „Dobrze być sobą” i „Bądź sobą, działaj” oglądając poniższy filmik, na którym zobaczysz działania drużyn realizujących zadania w ramach obu programów oraz narrację koordynatorek programu w organizacji.

Jak w ZHP pracujemy z tematem ciałopozytywności?

W podejmujemy dialog z młodymi ludźmi o wyglądzie, emocjach, zdrowiu psychicznym, a także o tym, jak radzić sobie z mową nienawiści w Internecie czy presją społeczną. Podczas zbiórek harcerskich, warsztatów i gier terenowych uczymy, że każde ciało jest wartościowe i zasługuje na szacunek.

Życie w zgodzie ze sobą to znacznie więcej niż tylko temat wyglądu. To także:

  • budowanie pewności siebie i wiary w swoje możliwości,

  • nauka asertywności i wyrażania własnych opinii,

  • rozwój empatii i umiejętności wspierania innych,

  • krytyczne podejście do przekazów medialnych.

Pokazujemy młodym ludziom, że nie muszą spełniać żadnych nierealistycznych oczekiwań, aby być wartościowymi i szczęśliwymi.

Zapoznaj się także z materiałami w ramach kampanii ZHP „Czuwaj w sieci” o cyberbezpieczeństwie i przeciwdziałaniu dezinformacji: https://zhp.pl/czuwaj-w-sieci-edukacja-cyberbezpieczenstwo-factchecking/

Co zawierają programy „Dobrze być sobą” i „Bądź sobą, działaj!”?

Program „Dobrze być sobą” koncentruje się na budowaniu samoakceptacji, wzmacnianiu pewności siebie i empatii. Zawiera:

  • scenariusze zbiórek,

  • ćwiczenia,

  • gry,

  • pomysły na rozmowy,

  • refleksje, które pomagają lepiej zrozumieć siebie i innych.

W programie „Bądź sobą, działaj!” idziemy o krok dalej – propozycje zadań zachęcają młodych ludzi do przejścia od rozmów do realnych działań. Uczestnicy i uczestniczki:

  • planują i prowadzą kampanie społeczne,

  • tworzą plakaty, filmiki i inne materiały edukacyjne,

  • prowadzą warsztaty dla rówieśników,

  • stają się rzecznikami zmiany w swoim otoczeniu.

Dzięki temu harcerze i harcerki rozwijają nie tylko ciałopozytywność, ale także kluczowe umiejętności społeczne, takie jak: współpraca w grupie, prowadzenie dyskusji, krytyczne myślenie czy organizacja projektów od pomysłu do realizacji. Doświadczenie nabyte podczas realizacji projektów staje się dla uczestniczek i uczestników ważnym doświadczeniem, z którego będą mogli skorzystać także w dorosłym życiu.

Poradniki metodyczne dla drużynowych – wsparcie w realizacji programu

Zarówno „Dobrze być sobą”, jak i „Bądź sobą, działaj!” posiadają dedykowane poradniki. Są one zgodne z metodą harcerską i zawierają:

  • gotowe scenariusze zbiórek,

  • wskazówki do pracy z różnymi grupami wiekowymi,

  • propozycje działań i ćwiczeń,

  • inspiracje do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem instrumentów metodycznych i obrzędowości harcerskiej.

Poradniki opracowano oddzielnie dla dwóch grup wiekowych: dzieci w wieku 7–10 lat oraz młodzieży w wieku 11–14 lat. Dzięki temu każdy drużynowy chcący skorzystać z programu w działalności jednostki może dostosować treści do potrzeb i możliwości swojej drużyny.

Zapoznaj się z poradnikami programów: https://cbp.zhp.pl/m/free-being-me

Dlaczego ZHP podejmuje temat ciałopozytywności?

W ZHP wierzymy, że ciałopozytywność młodzieży to nie tylko modny temat – to realna potrzeba młodych ludzi. Chcemy, aby harcerze czuli się w ZHP bezpiecznie i akceptowani. Aby wiedzieli, że są wartościowi tacy, jacy są, bez konieczności spełniania cudzych oczekiwań.

Wychowanie w ZHP to przygotowanie do życia – a życie to także pewność siebie, zdrowe relacje z samym sobą i innymi oraz odwaga, by działać na rzecz świata. To właśnie sprawność na całe życie, którą chcemy rozwijać u każdego młodego człowieka.

* Źródło: Globalny Raport Dove o Pięknie i Pewności Siebie Dziewcząt (2017)