To ważne, by tej wspólnoty i miłości, której symbolem jest to Światełko Betlejemskie, było coraz więcej – zaznaczyła premier Beata Szydło. Szefowa rządu podkreśliła, że ludzie często się ze sobą spierają i mają różnie zdania. Każdy ma prawo do wyrażania własnych poglądów, ale ważne jest to, byśmy zauważali drugiego człowieka w tym sporze. Jeżeli są ważne sprawy do zrealizowania, to trzeba wymieniać poglądy – mówiła premier.

Robimy wszystko, żeby spełnić oczekiwania ludzi w Polsce, bo zaufali nam obywatele, powiedzieli nam czego oczekują, jakie maja potrzeby. I my tą drogą idziemy – podkreśliła premier. To nie jest łatwa droga, tak jak każda droga, która prowadzi do zrealizowania dobrych, ale trudnych rzeczy. Wierzę w to głęboko, że wspólnie, dzięki temu Światełku, będziemy wszyscy lepiej i konsekwentniej tą drogą podążać – dodała.

Premier Beata Szydło podkreślała, że czas Bożego Narodzenia uczy nas miłości, pokory, szacunku dla innych. Ważne są również piękne polskie tradycje towarzyszące temu świętu takie, jak m.in. dzielenie się opłatkiem, wspólna wieczerza wigilijna czy  pusty talerz przy stole dla niespodziewanego gościa. To są te tradycje, które są naszą siłą, które są naszą ogromną wartością  i musimy pamiętać o tym, by przekazywać je kolejnym pokoleniom. Musimy dbać o to, by te piękne tradycje cały czas trwały, byśmy je pielęgnowali – zaznaczyła premier.

Na koniec uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, szefowa rządu złożyła harcerzom życzenia.Trzymajcie się tego Światła, a na pewno osiągniecie wszystko to, co sobie zaplanowaliście i będziecie szczęśliwi – podkreśliła premier.

Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 roku w Linz  w Austrii. W Polsce Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Z Polski światło dotrze na Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Rosji, Danii i na Litwę.