Projekt objęty wnioskiem w 2024 roku skupi się na wsparciu społeczności dotkniętych skutkami powodzi, szczególnie na terenach objętych stanem klęski żywiołowej. Główne działania obejmują szeroko pojętą pomoc doraźną, wsparcie psychologiczne, edukacyjne oraz aktywizację społeczną – działania realizowane będą w głównej mierze przez Chorągiew Dolnośląską ZHP i Chorągiew Opolską ZHP, na których to terenach powódź wyrządziła największe szkody.

Projekt pozwoli również na zakup w 2024 roku materiałów potrzebnych do przeprowadzania zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych metodą harcerską dla jednostek organizacyjnych ZHP we wszystkich hufcach w całym kraju. W 2025 roku część szkoleń i szkoleń specjalistycznych oraz zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych będzie realizowana przez wszystkie chorągwie ZHP.

Ważnym elementem projektu są szkolenia dla dorosłych pracujących z dziećmi, tworzenie i dystrybucja pomocy dydaktycznych, materiałów o charakterze edukacyjnym dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych pracujących z dziećmi i młodzieżą.

Istotnym elementem projektu jest także kampania edukacyjna „Czuwam w sieci”, której celem będzie podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży i dorosłych z nimi pracujących w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz przeciwdziałania dezinformacji oraz kampania mająca na celu zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

„Wierzymy, że edukacja obywatelska jest kluczem do budowania silnego, zaangażowanego społeczeństwa. ZHP od ponad wieku kształtuje młodych liderów, którzy rozumieją wagę wspólnoty i odpowiedzialności. Współpraca z Ministerstwem Edukacji Narodowej to dowód na to, że harcerstwo pozostaje istotnym elementem rozwoju społecznego naszego kraju. Ten projekt pozwoli nam jeszcze skuteczniej wspierać dzieci i młodzież, zwłaszcza w obliczu wyzwań, które przynoszą kryzysy, takie jak m.in. powodzie. Jesteśmy dumni, że możemy w tym uczestniczyć.” – powiedziała naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka.

Założenia projektu przygotowane zostały przez Główną Kwaterę ZHP, która koordynować będzie jego realizację. Zasadnicza część zadań prowadzona będzie przez ponad 200-osobowy zespół wolontariuszy działających na szczeblu ogólnopolskim.