Aktualna edycja KSH

2024 - Konferencja Kobieta-Skautka-Harcerka
6.0: Obywatelka

Kraków, 12-13 października 2024  | Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego ul. Forteczna 28

Tematyka szóstej edycji konferencji koncentruje się wokół obywatelskiego zaangażowania dziewcząt i młodych kobiet oraz społecznego zaangażowania członków i członkiń ZHP, ze szczególnym uwzględnieniem harcerek i instruktorek. 

Poprzez organizację dwudniowej konferencji w październiku 2024 roku w Krakowie pragniemy zapewnić członkiniom i członkom ZHP możliwość zaangażowania i uczenia się uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim oraz umożliwić zrzeszanie młodych osób (w szczególności kobiet i dziewcząt) i decydentów na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i ponadnarodowym. Wśród zaproszonych prelegentek i prowadzących warsztaty planowane są m.in.: Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa, przedstawicielki MuHer - Muzeum Herstorii Kobiet w Krakowie, przedstawicielka Głównej Kwatery ZHP,  przedstawicielka ruchu Wschód, członkini Komitetu Światowego w Światowym Stowarzyszeniu Przewodniczek i Skautek; członkini Stowarzyszenia SalamLab, Stowarzyszenie Demagog, badaczki zaangażowania młodzieży w społeczeństwo obywatelskie, lokalne i regionalne działaczki, propagatorki praw młodzieży, edukatorki rzecznictwa i lobbowania na rzecz praw młodzieży. Jako organizatorki zadbamy, aby podczas konferencji młode osoby czuły się partnerem do rozmów – nie tylko będą mogli spotkać się z osobami decyzyjnymi i wysłuchać, co mają do powiedzenia, ale będzie też przestrzeń do tego, żeby porozmawiać oraz zaadresować swoje potrzeby i problemy. Konferencja będzie także okazją dla osób uczestniczących do dyskusji, wymiany doświadczeń i poglądów, a także analizy siebie i swojego miejsca w społeczeństwie. 

Nabór prowadzony jest na poziomie ogólnozwiązkowym poprzez otwarty formularz zgłoszeniowy. Przewidywany jest moduł harcmistrzowski. 

Harcerski Instytut Badawczy jeszcze przed wakacjami zaprasza do udziału w ankiecie. Wyniki z niej uzyskane zostaną zaprezentowane w tegorocznej edycji konferencji harcmistrzowskiej i instruktorskiej "Kobieta-Skautka-Harcerka 6.0: Obywatelka" jak i będziecie mieć do nich dostęp online. Link do badania.
 
Program konferencji:
 
Dzień 1️⃣ (sobota)
10:30-11:15 rejestracja osób uczestniczących
11:15-11:30 otwarcie konferencji
11:30-12:30 Prelekcja i dyskusja na temat historycznego kontekstu powstawania i rozwoju praw obywatelskich kobiet w Polsce (Muzeum HERstorii Sztuki MuHer)
12:30-12:45 przerwa kawowa
12:45-13:45 panel dyskusyjny z udziałem przedstawicielek instytucji stojących na straży praw człowieka
14:00-15:00 obiad
15:00-16:15 dyskusja: współdziałanie oraz wzajemność oddziaływań z organizacjami pozarządowymi
16:15-16:30 przerwa kawowa
16:30-17:30 warsztat - prelekcja nt. rzecznictwa w WAGGGS
17:30-17:45 przerwa kawowa
17:45-19:00 dyskusja o współczesnym udziale kobiet jako osób o biernym i czynnym prawie wyborczym w życiu obywatelskim 
19:00-19:45 kolacja
19:45-21:00 wspólne ognisko instruktorskie
21:00-22:00 nieoficjalna część ogniska
📅Dzień 2️⃣ (niedziela)
9:00-10:30
Grupa 1: panel warsztatowy HIB na temat postaw obywatelskich i zaangażowania społecznego harcerek i instruktorek w ZHP
Grupa 2: Demagog – panel warsztatowy: Podchody z dezinformacją. Jak weryfikować informacje w internecie? 
10:30-10:45 przerwa kawowa
10:45-12:15
Grupa 1: Demagog – panel warsztatowy: Podchody z dezinformacją. Jak weryfikować informacje w internecie?
Grupa 2: panel warsztatowy HIB na temat postaw obywatelskich i zaangażowania społecznego harcerek i instruktorek w ZHP
12:15-12:30 przerwa kawowa
12:30-13:30
 1/ Moduł instruktorski - Wyjście do Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego (zwiedzanie wystawy)
2/ Moduł harcmistrzowski: Na podstawie zadania harcmistrzowskiego + wstęp do wystawy i krytycznej oceny roli ZHP w dotychczasowych wyzwaniach
13:30-13:45 przerwa kawowa
13:45-14:45
1/ Moduł instruktorski: Model przywództwa WAGGGS - model i o modelu w ZHP
2/ Moduł harcmistrzowski: Wyjście do Muzeum i Centrum Ruchu Ruchu Harcerskiego
14:45-15:00 zakończenie konferencji

Cele konferencji

CEL 1
Zmotywowanie instruktorek do bycia liderkami w swojej lokalnej społeczności harcerskiej i obywatelskiej, budowania instrumentarium do aktywizacji społeczeństwa i promowania postaw obywatelskich.

CEL 2
Stworzenie przestrzeni do budowania kapitału społecznego opierającego się na wartościach i postawach, jakie kształtuje ZHP oraz sieciowania się liderek, aby w przyszłości tworzyły wspólne projekty na rzecz demokracji, dialogu i budowania zaufania społecznego.

CEL 3
Zebranie doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie kształtowania i wzmacniania proaktywnych postaw i zaangażowania obywatelskiego harcerek i harcerzy (ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania dziewcząt i młodych kobiet), realizowanych w praktyce, w swoich macierzystych środowiskach przez osoby uczestniczące w konferencji.

CEL 4
Przeprowadzenie dyskusji i warsztatów dotyczących tego, w jaki sposób ZHP jako organizacja może partycypować w budowaniu sprawiedliwego świata dla wszystkich osób, wpływać na wzmocnienie demokracji i zaangażowania społecznego, wychowywać członkinie i członków ZHP na odpowiedzialnych obywateli świata.

Kadra konferencji 2024 

Komendantka konferencji
hm. Aniela Radecka

Komisarka zagraniczna ZHP, wolontariuszka Regionu Europejskiego WAGGGS w zespole ds. zarządzania kryzysowego, członkini zespołu ds. CZR Głównej Kwatery ZHP. Tłumaczka i koordynatorka wdrażania materiałów edukacyjnych w ZHP (propozycje programowe, treści warsztatowe i kształceniowe). Doktorka nauk humanistycznych, wykładowczyni w Zakładzie Studiów Polsko-Ukraińskich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, kierowniczka projektów badawczych i inicjatyw mających na celu podniesienie poziomu dydaktyki.  

phm. Anna Omiecińska

Specjalistka ds. marketingu, absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim; instruktorka ZHP od 2005 roku, obecnie członkini Wydziału Zagranicznego Głównej Kwatery oraz Zespołu zagranicznego Chorągwi Łódzkiej; posiada doświadczenie w pracy z młodymi dziewczętami-liderkami jako instruktorka zajmująca się pracą z drużynowymi drużyn żeńskich w ZHP (m.in. poprzez prowadzenie kursów drużynowych i warsztatów); współautorka propozycji programowej ZHP poświęconej otwartości i równości „Każdy inny, wszyscy równi”).  

hm. Aleksandra Polesek

Filolożka języka hiszpańskiego (magisterium na Uniwersytecie Śląskim), ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania projektami społecznymi (KUL), pracowała w ośrodku doskonalenia nauczycieli przy realizacji projektów ARION i edukacji europejskiej, nauczycielka jęz. hiszpańskiego w liceum, koordynatorka projektów goszczących w ramach Europejskiego Wolontariatu, Europejskiego Korpusu Solidarności. Jako nauczycielka zaangażowana w realizację projektów Erasmus + promujących i zwiększających zaangażowanie młodzieży w życie społeczności lokalnej, koordynatorka szkolenia projektu wprowadzającego zasady budżetu partycypacyjnego w szkole (Swiss Contribution), tłumaczka i recenzentka materiałów edukacyjnych (propozycje programowe ZHP, podręczniki, Europejski Paszport Językowy). Instruktorka Wydziału Zagranicznego ZHP, wolontariuszka na poziomie światowym WAGGGS w zespole fundrisingu oraz polityk bezpieczeństwa w organizacjach. Obecnie pracuje jako specjalistka edukacyjna w biurze reagowania na potrzeby uchodźców UNICEF w Polsce, gdzie koordynuje partnerstwa (planowanie, zarządzanie budżetem, raportowanie) z miastami partnerskimi oraz pracę grupy roboczej ds. edukacji.

pwd. Monika Berkowska

Ekonomistka i analityczka, absolwentka WNE UW i programu Master SGH i HEC Paris, członkini Harcerskiego Instytutu Badawczego ZHP, członkini Komendy Szczepu KAMPINOS, przyboczna i opiekunka młodej kadry – drużynowych drużyny harcerskiej i starszoharcerskiej; posiada doświadczenie w pracach projektowych jako koordynatorka i osoba współpracująca w projektach badawczych HIB (m.in. badań ankietowych dot. wartości harcerskich, koedukacji, badania opinii rodziców harcerskich). 

phm. Dominika Duszyńska

Lekarka, rezydentka specjalizacji z Chorób Wewnętrznych. Współorganizatorka oraz organizatorka wielu konferencji harcerskich na poziomie regionalnym i krajowym. Instruktorka ZHP od 2017 roku, obecnie członkini Wydziału Zagranicznego Głównej Kwatery oraz Zespołu Zagranicznego Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej; instruktorka ds. zagranicznych Hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto; wolontariuszka Regionu Europejskiego Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) w zespole Zdrowia Psychicznego (Mental Health). Delegatka na konferencję światową WAGGGS; absolwentka Juliette Low Seminar 2019 w Australii (praca z modelem przywództwa i rzecznictwo na rzecz kobiet i dziewcząt) oraz koordynatorka zajęć podczas Juliette Low Seminar 2024 (praca z pojęciem pokoju na świecie i w społeczności lokalnej). Zastępczyni Komendanta Szczepu „Zielona Siódemka” oraz przyboczna w drużynie starszoharcerskiej i wędrowniczej.  

phm. Karolina Kruk

Inżynierka, projektantka, absolwentka studiów magisterskich Inżynierii Kształtowania Środowiska, Akademii Górniczno-Hutniczej w Krakowie. Instruktorka ZHP od 2016 roku, obecnie komendantka 13 Szczepu „Swarożyca” w Hufcu Kraków Podgórze oraz członkini zespołu ds. odznaczeń w Hufcu Kraków-Podgórze. Liderka, koordynująca działania harcerskich wychowawców, instruktorów. Posiada doświadczenie w organizacji wydarzeń i projektów dla członków środowiska działania obejmujących ponad 160 osób. Aktywnie działa jako kadra kształcąca w ZHP (w trakcie zdobywania Brązowej Odznaki Kadry Kształcącej), szkoląc przyszłych liderów i liderki Delegatka ZHP na Juliette Low Seminar 2024. 

phm. Aleksandra Kozubska

Psycholożka, absolwentka Wydziału Psychologii UW, członkini komendy hufca ZHP Warszawa-Żoliborz ds. pracy z kadrą, instruktorka Chorągwianej Szkoły Instruktorskiej „Iluminacja”, instruktorka Harcerskiego Instytutu Badawczego ZHP, członkini GK ZHP; posiada duże doświadczenie w pracy z kadrą, organizacji różnych kursów i form wymiany doświadczeń dla instruktorów i kadry kształcącej oraz kierowania projektami edukacyjnymi. 

phm. Urszula Warchocka

Zawodowo zajmuje się tworzeniem testów automatycznych i zarządzaniem procesami testowymi aplikacji w jednej z największych firm farmaceutycznych. W harcerstwie niezmiennie od 1997 roku. Była drużynowa, namiestniczka starszoharcerska, działała w komisjach stopni wędrowniczych, jak i instruktorskich. W Harcerskim Instytucie Badawczym działa od 8 lat, od ponad 2 lat jest jego kierowniczką. Harcersko zajmuje się badaniem harcerskiej rzeczywistości zarówno z poziomu GK i władz naczelnych, jak również działa z harcerzami i harcerkami w drużynach i szczepach. Koordynuje projekty badawcze realizowane w HIB oraz bierze udział w konsultacjach z innymi podmiotami.   

phm. Justyna Piwowar

Badaczka w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, kończąca pisać pracę doktorską z chemii. Aktywistka w walce z katastrofą klimatyczną. W tym roku ukończyła kurs edukatorów klimatycznych organizowany przez Ludowy Uniwersytet w Grzybowie. Ścieżkę zawodową wybrała, tak by za pomocą rozwijania nowych technologii wspierać działania mitygacyjne i adaptacyjne związane z ociepleniem klimatu, np. zieloną rewolucję energetyczną. W ZHP stara się promować działania zwiększające świadomość o katastrofie klimatycznej. Instruktorka Wydziału Zagranicznego GK. Komendantka konferencji harcmistrzowskiej Kobieta-Skautka-Harcerka 5.0 „Liderka zmian” w 2023 roku. Delegatka na światową konferencję WAGGGS w 2020 roku. Uczestniczyła w Seminarium Juliette Low w 2019 w Tanzanii. Aktywnie działa na szczeblu hufcowym. W latach 2019-2021 była członkinią komendy hufca Warszawa Praga-Południe do spraw kształcenia i pracy z kadrą. Wieloletnia szefowa hufcowego zespołu kształcenia, a obecnie jego członkini.

Wśród celów strategicznych ZHP na lata 2018-2025 są te, dotyczące odpowiedzialności społecznej oraz wychowywania i kształtowania młodych ludzi na aktywnych obywateli i patriotów, zaangażowanych w życie społeczności lokalnych oraz odpowiedzialnych obywateli świata. Z myślą o odwadze zmieniania świata na lepszy.   

Podczas opracowania niniejszego zadania kierowałyśmy się również misją WAGGGS, którą jest „Stwarzanie dziewczętom i młodym kobietom warunków do pełnego rozwijania swoich możliwości i umiejętności jako odpowiedzialnych obywatelek świata.” WAGGGS stwarza warunki do rozwoju i proponuje konkretne instrumentarium, które ma nas przybliżyć do osiągnięcia tej misji. Podczas KSH 6.0 pragniemy skupić się wokół rzecznictwa (advocacy), czyli zabierania głosu we własnym imieniu z intencją wprowadzenia systemowych zmian i tworzenia lepszego, sprawiedliwego świata dla wszystkich osób.  

Chciałybyśmy poprosić Was o podzielenie się Waszymi doświadczeniami dotyczącymi tego, w jaki sposób ZHP w praktyce realizuje wychowanie obywatelskie. W jaki sposób Wy, w Waszych środowiskach harcerskich, kształtujecie i wzmacniacie proaktywne postawy i zaangażowanie obywatelskie harcerek i harcerzy, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania dziewcząt i młodych kobiet.  

Prosimy Was o przygotowanie opisu działań, które w ostatnim czasie zainicjowałyście/zainicjowaliście w tym właśnie obszarze. Pomocne mogą być poniższe pytania:  

Jak zachęcasz młode osoby do tego, by zabierały głos w swoim imieniu i w swoich sprawach? 

Co robisz, by mieli odwagę zmienić świat na lepszy? 

Jakie konkretne działania podjęłaś/podjąłeś ostatnio w swojej drużynie, szczepie lub środowisku harcerskim, aby to umożliwić i ich w tym wspierać?  

Czy możesz krótko opisać szerszy kontekst i swoje środowisko działania? W jakim wieku są Twoi wychowankowie lub osoby z którymi podejmujesz te działania? W jaki sposób zidentyfikowaliście problem? Czy udało się to połączyć z harcerską pracą i harcerskim instrumentarium? W jaki sposób przebiegała realizacja tych zamierzeń? Czy udało się zrealizować zamierzony cel? Jak postrzegasz zmianę? A może zaangażowanie Twoje i Twoich wychowanków w harcerstwo było tylko iskrą i początkiem dalszych, szerzej zakrojonych działań?  

Podziel się swoimi doświadczeniami! 

Opis w formacie pliku tekstowego (zawierającego od 600 do 1000 słów, ok. 1-2 strony tekstu czcionką Times New Roman rozmiar 12, interlinia 1,5) prosimy przesłać do organizatorek konferencji w terminie do 07.07.2024 do godziny 23:59. 

Chciałybyśmy w oparciu o Wasze doświadczenia stworzyć raport – zbiór dobrych praktyk instruktorek i instruktorów ZHP, który jako źródło inspiracji chciałybyśmy udostępnić Wam jeszcze przed Konferencją.  

Jednocześnie w gronie organizatorek Konferencji mamy zgodne przekonanie, że to zadanie przedkonferencyjne jest świetną okazją do rozwijania postawy refleksyjnej i postawy odpowiedzialności za swoje czyny, które to postawy są integralnym elementem modelu przywództwa WAGGGS. Jeśli jeszcze nie znacie tego modelu, zachęcamy Was do zapoznania się z nim. Natomiast niezależnie od znajomości lub nieznajomości modelu, mamy przekonanie, że Konferencja KSH 6.0 będzie dobrą okazją do wymiany Waszych doświadczeń, praktyk i inspiracji w obszarze działań dotyczących wychowania obywatelskiego realizowanego w praktyce w ZHP.   

Więcej informacji:  

Regulamin konferencji instruktorskiej i harcmistrzowskiej „Kobieta-skautka-harcerka 6.0: Obywatelka”

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ DZIŚ!

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na jakieś pytanie lub potrzebujesz pomocy, napisz do nas:

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

22 1140 1010 0000 5392 2900 1017

CZY WIESZ, ŻE...

„Zawisza Czarny” to flagowy statek ZHP . Żaglowiec uratował część załogi żaglowca Marques, który zatonął w gwałtownym szkwale. Po wzięciu rozbitków na pokład Zawisza, pomimo wysokiego stanu morza i bardzo silnego wiatru, pozostał w rejonie wypadku, poszukując ofiar. Na Bermudach żaglowiec i jego załogę witano jak bohaterów….
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!
Skip to content