Harcerska służba – jak ZHP kształtuje postawy młodych ludzi?

Harcerska służba to jeden z filarów działalności Związku Harcerstwa Polskiego, kształtujący postawy zaangażowania, odpowiedzialności i gotowości do niesienia pomocy. Poprzez swoją działalność członkinie i członkowie Związku Harcerstwa Polskiego zdobywają umiejętności takie samodzielność czy odpowiedzialność, a także nabierają poczucia sprawstwa i wiary w możliwość niesienia zmiany.

ZHP powodz michal wiraszka 04

Fot: ZHP/Michał Wiraszka

Drużynowi ZHP – filar wychowania i wartości harcerskich

Drużynowe i drużynowi Związku Harcerstwa Polskiego nieustannie przygotowują atrakcyjny program, który poprzez stawianie wyzwań, zachęca do rozwoju osobistego harcerki i harcerzy. Podczas cyklicznych zbiórek harcerscy liderzy przekazują wiedzę w działaniu z zakresu patriotyzmu, czy braterstwa, a także uczą dzieci oraz młodzież wrażliwości i uważności na otaczający ich świat. Ich rola w ZHP jest nieoceniona – to oni odpowiadają za motywowanie członkiń i członków organizacji do rozwijania swoich umiejętności i kształtowania charakteru.

Drużynowi często pracują z pełnym poświęceniem, organizując zbiórki, biwaki i obozy, a także angażując się w działania społeczne i pomocowe. Dzień Myśli Braterskiej jest jednym z dni, w którym chcemy wyrazić wdzięczność, za ich zaangażowanie i braterską postawę, którą wyróżniają się na co dzień.

ZHP GalaDMB25 michal wiraszka 81

Fot: ZHP/Michał Wiraszka

Co roku Naczelniczka ZHP wyróżnia Listem Pochwalnych drużynowych, którzy są autorytetami w swoich środowiskach i cechują się szczególnym zaangażowaniem w pracę na rzecz zuchów i harcerzy. W tym roku uhonorowano 287 osób, z czego 115 drużynowych osobiście odebrało odznaczenie z rąk Naczelniczki ZHP podczas Gali Dnia Myśli Braterskiej 2025.


Gala Dnia Myśli Braterskiej 

Gala Dnia Myśli Braterskiej odbywająca się w Muzeum Historii Polski, to szczególne wydarzenie, którym Związek Harcerstwa Polskiego chce promować aktywność społeczną i docenić członkinie i członków organizacji za nieustającą harcerską służbę na rzecz innych. Oprócz wyróżnień dla drużynowych przyznano także odznaczenia dla wolontariuszek i wolontariuszy szczególnie zaangażowanych w wolontariat na rzecz walki z efektami stanu klęski żywiołowej na przełomie września i października 2024 roku.

Cztery osoby w chustach zielonych z brązową lamówką podczas próby do koncertu galowego.

Fot: ZHP/Franciszek Wojdyło


Odznaczenie „Nieść chętną pomoc” – komu je przyznano?

Odznaka „Nieść chętną pomoc” to wyjątkowe wyróżnienie dla harcerek i harcerzy, którzy wzięli aktywny udział w działaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Odznaka jest unikatowa, gdyż tylko raz w życiu można ją otrzymać, a każda uhonorowana osoba otrzymuje specjalny numer swojego odznaczenia. Łącznie, wyróżnienie przyznano 1712 harcerkom i harcerzom z całej Polski, którzy, brali udział w działaniach na terenie Chorągwi Dolnośląskiej i Opolskiej lub włączyli się w organizację zbiórek darów i wsparcie logistyczne.

Odznaczenie przyczepione przez Naczelniczkę ZHP na ciemnozielony mundur harcerza.

Fot: ZHP/Michał Wiraszka

 

Odznaka swoją nazwą i kształtem nawiązuje do powodzi 1000-lecia z 1997 roku, kiedy to ówczesny Naczelnik ZHP – harcmistrz Ryszard Pacławski wydał Alert „Nieść chętną pomoc”, po którym przyznano odznaki podobne do obecnych.

Ponadto trzy egzemplarze odznak wraz z kopią rozkazu zostały przekazane do Muzeum Harcerstwa jako pamiątka upamiętniająca działania harcerzy w 2024 roku.

Finał Gali – wyjątkowy koncert

Dzisiejszy dzień, jest podsumowaniem lat zaangażowania harcerek i harcerzy w pomoc osobom dotkniętym powodzią, zaangażowania w pomoc w trakcie pandemii COVID-19 oraz podczas eskalacji wojny na Ukrainie. Jest nadzieją na lepsze jutro i inspiracją do dalszego działania.

Na zakończenie Gali, o godzinie 15:30, odbędzie się koncert w wykonaniu członkiń i członków Związku Harcerstwa Polskiego, a także Harcerskiego Zespołu Artystycznego „SŁONECZNI” z Chorągwi Śląskiej ZHP w towarzystwie orkiestry symfonicznej.

ZHP GalaDMB25 michal wiraszka 47

Fot: ZHP/Michał Wiraszka

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na YouTubie oraz Facebooku ZHP, co umożliwi uczestnictwo w wydarzeniu wszystkim, niezależnie od miejsca pobytu. To także doskonała okazja, by zobaczyć, jak harcerze rozwijają swoje pasje muzyczne i artystyczne, które mają ogromny wpływ na ich rozwój osobisty i liderstwo.

Obowiazek informacyjny MEN zestawienie kolor