Radosny patriotyzm harcerzy w całej Polsce

11 listopada w wielu miejscach w kraju harcerze i harcerki angażują się w organizację patriotycznych festynów, gier terenowych czy warsztatów, które mają na celu przybliżenie historii naszego narodu, czy istotnych dla nas – Polaków wartości. Szczególnie ważne są także inicjatywy związane z symbolami narodowymi – harcerze podczas uroczystości rozdają kotyliony, organizują marsze z flagami oraz biorą udział w lokalnych uroczystościach, pamiętając o tych, którzy walczyli o naszą niepodległość, oddając przy tym cześć narodowym symbolom.

Reprezentacja ZHP na obchodach w Warszawie

W Warszawie, w centralnych obchodach, wzięli udział przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego – Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka oraz Przewodniczący ZHP hm. Krzysztof Pater, którzy zostali zaproszeni przez Prezydenta Andrzeja Dudę do wzięcia udziału w Uroczystej Odprawie Wart na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w spotkaniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Były to wyjątkowe okazje, by złożyć hołd bohaterom narodowym, którzy przyczynili się do odzyskania wolności, a także, by wyrazić solidarność z wszystkimi, którzy dzisiaj budują przyszłość i bezpieczeństwo naszego kraju.

Wyjątkowa sztafeta z Ogniem Niepodległości

Warto również wspomnieć o wyjątkowej inicjatywie, która łączy harcerską pasję z patriotyzmem o międzynarodowym akcencie. Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości” to projekt, który z roku na rok pokazuje, jak ważne jest pielęgnowanie polskiej tradycji oraz historii.

Sztafeta rozpoczęła się w Kostiuchnówce na Ukrainie, gdzie harcerze i harcerki z Hufca ZHP Zgierz po raz pierwszy od trzech lat osobiście pobrali Ogień Niepodległości z cmentarza wojskowego w Polskim Lasku, upamiętniając tamtejszych bohaterów i Polskich Legionistów.

Po uroczystościach w Polskim Lasku, uczestnicy sztafety kontynuowali trasę do cmentarza w Wołczecku, gdzie Ogień Niepodległości zapłonął na grobach Polskich Legionistów. Z Kostiuchnówki, Ogień ruszył na rowerach, a jego uczestnicy z wielką energią i poczuciem służby, przekazali go rodakom – w różnych miejscowościach w Polsce kontynuowali dzielenie się tym symbolem narodowej tożsamości, a dzisiaj zostanie złożony na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Członkowie i członkinie ZHP pełnią tę służbę z dumą, ponieważ dla nich to nie tylko fizyczne wyzwanie, ale także głęboka, duchowa więź z historią i z osobami, które oddały życie za naszą wolność.

Dla nas symbol ten ożywia pamięć o walce o niepodległość Polski, jaką prowadzili nasi przodkowie. Dlatego podczas naszej sztafety dokładamy wszelkich starań, aby przekazać Ogień jak największej liczbie harcerzy, lokalnym władzom samorządowym, stowarzyszeniom i wszystkim, którzy, podobnie jak my, dbają o pielęgnowanie tej pamięci. – mówi przewodnik Michał Urbaniak – Komendant XXIII Sztafety Rowerowej „Ogień Niepodległości”.

Sztafeta Ogien Niepodleglosci 30

Radosny patriotyzm w ZHP – siła wspólnoty i młodzieżowego ducha nie tylko 11 listopada

W Związku Harcerstwa Polskiego patriotyzm ma szczególny, radosny charakter. To nie tylko manifestacja szacunku dla historii i tradycji, ale także czas radosnej służby i wspólnego świętowania. Harcerze nie tylko uczą się o przeszłości, ale także aktywnie tworzą przyszłość – pełni entuzjazmu, z uśmiechem na twarzy i otwartym sercem. W ZHP patriotyzm to codzienna radość z bycia częścią większej wspólnoty, która niestrudzenie buduje Polskę pełną nadziei, szacunku i solidarności.

Chcesz dowiedzieć się, jak na co dzień w ZHP realizujemy ideę radosnego patriotyzmu? Odsłuchaj odcinek podcastu ZHP Iskierka, w którym harcerscy eksperci rozmawiają o tym, co patriotyzm znaczy w dzisiejszym świecie. Podpowiadają także jakimi metodami i narzędziami rodzice mogą zachęcić dziecko do poznawania własnego kraju i jego historii oraz do budowania postaw patriotycznych w interesujący dla najmłodszych sposób.

ZHP – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 16 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok.

Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.